Змішування вакцин Pfizer і AstraZeneca, схоже, також дозволяє сформувати імунітет до COVID-19. Чому це важливо знати?
Попередні результати дослідження науковців з Оксфордського університету (Велика Британія) свідчать про те, що змішування вакцин проти коронавірусу Pfizer / BioNTech і AstraZeneca також призводить до формування імунітету до COVID—19.
Про це йдеться в це означає, що дослідження ще не було рецензоване незалежними експертами, а отже, його результати можуть змінитисяпрепринті дослідження, оприлюдненому на репозиторії SSRN, а детальніше про нього розповідає BBC.
Британські науковці досліджували імунну реакцію 850 волонтерів віком від 50 років на введення двох різних доз вакцин Pfizer / BioNTech і AstraZeneca. Використовувалися різні комбінації: від двох однакових вакцин до двох різних, уведених у різному порядку.
З’ясувалося, що всі комбінації призводили до формування достатнього імунітету до COVID-19. Але були й відмінності: так, дві дози AstraZeneca призвели до утворення найменшої кількості антитіл, але введення спершу дози AstraZeneca, а потім Pfizer — до найбільшої кількості лімфоцити, що відіграють центральну роль у здійсненні клітинної специфічної імунної відповідіТ-клітин.
У межах цього дослідження людям вводили різні вакцини з інтервалом у чотири тижні. В Оксфордському університеті обіцяють у липні представити результати з уведення вакцин із 12-тижневим інтервалом — він може призвести до більшої дієвості препаратів.
Раніше в Оксфордському університеті повідомляли проміжні результати змішування вакцин Pfizer / BioNTech і AstraZeneca, які свідчили: побічні реакції після використання різних препаратів були, але вони тривали недовго і не були серйозними.
Науковці вже не перший місяць вивчають можливість змішувати вакцини проти коронавірусу різних виробників.
Більшість вакцин проти коронавірусу передбачають введення двох різних доз із певним інтервалом. Але може статися так, що запас однієї вакцини завершиться, а людина вже нею вакцинована.
У таких випадках є загроза залишити людину з не повністю сформованим імунітетом проти COVID-19. Тому дослідники зараз вивчають, чи можна для другої дози використовувати іншу вакцину, ніж для першої.
Це допоможе, по-перше, розв'язати проблему нестачі препарату одного виробника, а по-друге, імовірно усунути побічні ефекти від використання певних вакцин.
Деякі країни — зокрема Іспанія та Німеччина — вже дозволяють вводити молоді замість другої дози AstraZeneca препарат Pfizer / BioNTech або Moderna — на тлі занепокоєння, що британсько-шведська вакцина може в рідкісних випадках призвести до тромбозу, пише BBC.
У квітні 2021 року Оксфордський університет розпочав ще одне дослідження змішування вакцин Com-Cov2, де фігурують препарати Moderna й Novavax. У ньому вже беруть участь понад тисяча людей.