«Знакова битва наближається». Все, що треба знати про контрнаступ ЗСУ
Кілька місяців поспіль українська влада говорить про майбутній контрнаступ Збройних сил. Західні союзники, схоже, прискорили темпи постачання зброї, а росіяни вже риють окопи для оборони. Керівник української розвідки днями заявив, що ми наближаємося до «знакової битви для новітньої історії України», а очільник НАТО повідомив, що Україні вже передали понад 98% обіцяної техніки.
Чи справді все так добре з озброєнням і чого українським бійцям досі гостро бракує? Які оцінки майбутнього контрнаступу ЗСУ і чого він може досягти? Розбираємося в матеріалі.
Коли все почнеться?
The New York Times із посиланням на американських посадовців писало, що Україна готує контрнаступна травень. А от прем'єр-міністр України Денис Шмигаль казав, що контрнаступ ЗСУ, можливо, розпочнеться не навесні, а влітку.
Президент Володимир Зеленський запевнив, що для контрнаступу Україна не чекатиме, поки їй передадуть літаки F-16: «Заспокоювати росію, що в нас ще є кілька місяців, щоб почати навчатися на літаках, і потім вже почнемо... Ні, так не буде. Ми почнемо і будемо йти вперед».
Міністр оборони Резніков 28 квітня заявив, що підготовка до контрнаступу ЗСУ вже перебуває на завершальній стадії. А втім, за його словами, «окрім зброї та військової техніки, ще має бути опанування її нашими військовослужбовцями».
Де може стартувати наступ ЗСУ?
Напрямки цих дій не розкривають. Резніков казав, що контрнаступ планують на кількох напрямках. Однією зі стратегічних цілей буде «вбити клин у російський фронт на Півдні — між Кримом та материковою частиною росії». Тож південний фронт все ж може стати найважливішим під час майбутнього контрнаступу.
«Ви можете вбити кожного російського солдата в радіусі 200 км від Бахмута, і це не змінило б стратегічної ситуації. Але якщо ви звільняєте Крим — це змінює все», — заявив колишній командувач силами США в Європі Бен Годжес.
За словами Годжеса, одним із етапів військової операції має стати руйнування «сухопутного коридору» з росії до Криму. Хоча, як пише Politico, офіційні особи США ставляться до цього скептично, але в Пентагоні все ще сподіваються, що Україна перешкоджатиме російським лініям постачання до Криму.
Водночас на тлі очікуваного контрнаступу вже здійснюють підготовку до активних дій Сил оборони. Наприклад, було підірвано логістику російських військ унаслідок масштабної пожежі резервуарів із паливом в окупованому Севастополі. У Міноборони також зазначали, що контрнаступ — це «величезний комплекс різних дій і заходів», частину з яких ЗСУ здійснюють уже зараз.
А яка ситуація з озброєнням?
Західні ЗМІ ще в березні писали, що Збройні сили США у пришвидшеному режимі відправляють техніку до України на поле бою та тренують українських військовослужбовців, щоб підготувати Україну до весняного контрнаступу.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг нещодавно заявив, що Україні вже передали понад 98% обіцяної техніки, підтвердивши слова генерала Крістофера Каволі. За даними Столтенберга, йдеться про понад 1550 броньованих машин, 230 танків та іншу техніку, включно з «величезною кількістю» боєприпасів. Загалом завдяки міжнародній підтримці вдалося підготувати та спорядити понад 9 нових українських бронетанкових бригад.
Міністр оборони Олексій Резніков розповідав, що, крім «танкової коаліції», Україна має велику кількість броньованих машин різного типу, БТР і БМП: Bradley, Marder, Stryker і CV 90. У саму «танкову коаліцію» насамперед входять танки Leopard-2 та Challenger. Танки Leopard-1, за словами Резнікова, приїдуть трохи пізніше. Американські танки Abrams «у цьому контрнаступі брати участь не будуть», але українські екіпажі вже поїхали на навчання.
Водночас радник глави Офісу президента Михайло Подоляк наголосив, що «зброї ніколи не буває достатньо, коли в тебе такий ворог, як рф». За його словами, «техніки має бути набагато більше», і в України досі є дефіцит боєприпасів, особливо важких калібрів.
Заступник міністра закордонних справ України Андрій Мельник також зазначав, що Україна вдячна союзникам за військову допомогу, але її недостатньо, й Україні у 2023 році потрібно вдесятеро більше, щоб покінчити з російською агресією. Він закликав партнерів перетнути всі «штучні червоні лінії» та виділити 1% ВВП на постачання зброї ЗСУ.
Чого бракує найбільш гостро?
Схоже, що боєприпасів. Українські офіційні особи неодноразово заявляли, що дефіцит боєприпасів обмежує просування ЗСУ на полі бою. За їхніми підрахунками, цього року Україні знадобиться мільйон снарядів. Президент Володимир Зеленський називав нестачу боєприпасів однією з причин того, чому Україна поки що не розпочинає контрнаступ.
Як писало The Washington Post, українські сили випускають близько 7700 снарядів на день, що відповідає одному пострілу кожні шість секунд. Водночас росія, в якої теж спостерігається дефіцит боєприпасів, стріляє приблизно втричі більше. За даними WP, українським військовим тепер доводиться бути «більш вибірковими» до своїх цілей, наприклад, цілячись у техніку, а не в піхоту.
Проблему визнають і західні посадовці. Тому в березні країни Європейського Союзу погодили спільну закупівлю мільйона боєприпасів для України, а 3 травня посли ЄС схвалили таке рішення. Невідомо, як швидко це дасть результат на практиці. Але, за словами європейських посадовців, перші замовлення можуть прийти в Україну до кінця травня.
Як оцінюють майбутній контрнаступ на Заході?
Міністр оборони Сполучених Штатів Ллойд Остін наприкінці березня сказав, що ЗСУ мають «дуже хороші шанси» для успішного контрнаступу. Зокрема, завдяки тому, що Україна виснажила російські сили та ресурси. Таку думку поділяє й колишній спецпредставник Держдепу США з питань України Курт Волкер. Він заявив, що армія рф «у поганій формі» і що контрнаступ України, «схоже, буде серйозним».
А втім, як писало NYT, американські посадовці вважають малоймовірним варіант, у якому контрнаступ призведе до різкої зміни ситуації у війні на користь України, але не відкидають, що українська армія зможе знову їх здивувати.
NYT зазначало, що багато в контрнаступі залежатиме від розвідки США, країн НАТО та України: «Якщо Сполучені Штати та їхні союзники зможуть виявити суттєві слабкі місця в обороні росії, Україна зможе використати їх, скориставшись швидкістю та захистом танків і бойових машин Bradley».
The Economist із посиланням на західних чиновників припускає, що за позитивним сценарієм українські війська можуть пробити російську оборону та вийти до кордону з Кримом, чим отримають можливість блокувати півострів й атакувати там російські порти та бази, а також позбавляти російських кораблів доступу до Азовського моря. У такому випадку в пастці можуть опинитися великі осередки російських військ у Херсонській та Запорізькій областях. Такий сценарій у США вважають малоймовірним, але не неможливим.
Водночас, як пише Politico, адміністрація Джо Байдена побоюється наслідків, якщо український контрнаступ виявиться невдалим. Тоді критики всередині США та країни-союзники будуть стверджувати, що Америка теж не впоралася, і, можливо, захочуть посадити Україну та росію за стіл перемовин. А тому, як наголосили в адміністрації Байдена, США роблять усе можливе, щоб весняний контрнаступ ЗСУ вдався.
Чи можна вважати цей контрнаступ вирішальним?
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляв, що майбутній український контрнаступ не можна називати «вирішальним». За його словами, якщо контрнаступ вважатимуть вирішальним, але він не призведе до повного звільнення територій, це посилить позиції тих людей на Заході, які хочуть підштовхнути Київ до компромісу з росіянами.
Кулеба наголосив, що вирішальною битвою стане та, яка приведе до повного звільнення українських територій. І якщо для цього знадобиться більш як один контрнаступ — буде так.
Водночас керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов назвав майбутній контрнаступ «знаковою битвою для новітньої історії України», до якої ми наближаємось.
Що не дає почати контрнаступ прямо зараз?
Україна, схоже, готова розпочати контрнаступ у будь-який момент, але є фактори, що його затягують. Як пише CNN, серед них — масштабна російська лінія оборонних рубежів, відсутність елемента несподіванки (як це було під час раптової атаки на Харківщині) та явна перевага росіян у повітрі, що може мати вирішальне значення для уповільнення просування ЗСУ. І, звичайно, не слід забувати про дефіцит боєприпасів.
Як до контрнаступу ЗСУ готуються росіяни?
Британська розвідка заявила, що росія завершила будівництво трьох рівнів оборонних рубежів приблизно на 120 км вздовж лінії фронту в Запорізькій області в очікуванні українського наступу на Мелітополь.
У Міноборони Великої Британії кажуть, що розбудована лінія оборони може стати серйозною перешкодою для ЗСУ, однак користь укріплень майже повністю залежить від підтримки артилерії та кількості військових. Звільнення Мелітополя допомогло б Україні зруйнувати російський сухопутний міст між окупованими районами Донбасу та Кримом.
Водночас аналітики Інституту вивчення війни (ISW) відзначають, що російські посадовці, схоже, роблять нахил на убезпечення та вдосконалення наземних ліній комунікацій через Керченську протоку до Криму, готуючись до українських контрнаступів. Зокрема вони планують ввести ще понад 80 пунктів огляду на в'їздах. А Генштаб ЗСУ розповів, що в Криму продовжується будівництво окопів, до цього залучили цивільних.
А самі росіяни можуть піти в широкий наступ?
Більшість аналітиків вважають, що ні. Директор New Geopolitics Research Network Михайло Самусь стверджує, що останні місяці наступу російських військ — особливо в районі Бахмута — вилились у величезні втрати й «абсолютно втрачений наступальний потенціал». На його думку, окупанти зараз не можуть проводити наступальні операції, а лише хіба штурмові дії малими групами.
З цією думкою погоджується й військовий експерт, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець. У своїй колонці він пише, що противник сьогодні не має можливостей для проведення широкомасштабних дій на додаток до тих, у яких він зараз намагається протиснути українську оборону. Ідеться про Бахмут, Авдіївку та Мар’їнку, куди, на думку Згурця, росія з великою ймовірністю кине всі свої сили та резерви.