«Знесло голову від ревнощів»: російський історик зізнався у жорстокому вбивстві колишньої студентки. Що відомо?

Уранці в суботу, 9 листопада, з річки Мойки в Петербурзі витягли нетверезого чоловіка. Ним виявився 63-річний історик, доцент Санкт-Петербурзького університету Олег Соколов. Його привезли в лікарню з переохолодженням. У рюкзаку, який був при ньому, за інформацією Слідчого комітету, знайшли травматичний пістолет і дві руки людини, відрізані по лікті. Під час обшуку в його квартирі виявили розчленоване жіноче тіло і закривавлену пилку.

Що сталося?

Олег Соколов жив у квартирі на набережній Мойки разом зі своєю подругою, колишньою студенткою. За інформацією ЗМІ, йдеться про 24-річну випускницю СПбГУ, аспірантку Анастасію Єщенко, дочку підполковниці МВС Краснодарського краю Галини Єщенко.

У четвер, 7 листопада, Олег і Анастасія посварилися. Брат Єщенко Сергій розповів РБК, що в історика «знесло голову від ревнощів», — нібито Анастасія хотіла піти на день народження до друга, але Соколову це не сподобалося, він став її ображати і вдарив головою об підлогу.

Брат дівчини каже, що просив її піти від Соколова, коли та зателефонувала і розповіла про сварку, але Анастасія відповіла, що їй потрібно повернутися у квартиру за речами. Сам Соколов на суді 11 листопада заявив, що дівчина «почала скаженіти», коли мова зайшла про його дітей: «Я сказав, що суботу-неділю мушу провести з дітьми. Вона почала скаженіти. Далі сталося це жахливе нещастя... Я ніколи такого потоку агресії не бачив... Напад з ножем... Дівчина, яку я вважав ідеалом, раптом перетворилася...».

Будинок доцента Санкт-Петербурзького університету Олега Соколова, в якому поліція знайшла решту частин тіла вбитої ним студентки, Санкт-Петербург, Росія, 10 листопада 2019 рокуEPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

За інформацією «Інтерфаксу», близько двох годин ночі 8 листопада Соколов нібито в стані афекту вбив дівчину з обріза.

Добу тіло лежало у квартирі, Соколов навіть запрошував додому гостей, які й гадки про це не мали. Але потім вирішив позбутися трупа, розрізав його і хотів винести по частинах.

Спочатку він викинув у річку пакети з ногами, їх пізніше знайшли водолази. А коли поніс сумку з руками, був уже сильно п'яний, тому сам опинився у воді. Водій, який проїжджав повз, помітив його і викликав підмогу. Під час обшуку у квартирі Соколова, за інформацією «Інтерфаксу» і 47news, знайшли голову і тулуб Анастасії Єщенко, а також ножі, сокиру, обріз малокаліберної гвинтівки і майже 50 патронів. При пошуку фрагментів тіла дівчини в Мойці знайшли скелет іншої людини. Кому він належить — невідомо.

Рятувальники досліджують дно річки Мойка, де були знайдені частини тіла студентки, вбитої доцентом Санкт-Петербурзького університету Олегом Соколовим, Росія, 10 листопада 2019 рокуEPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

Хто такий Олег Соколов?

Олег Соколов — історик, доцент Санкт-Петербурзького університету, кандидат наук і член наукової ради Російського військово-історичного товариства (РВІО), голова якого — міністр культури РФ Володимир Мединський.

Також Соколов — відомий фахівець наполеонівської епохи, «один із кращих наполеоністів у світі», як назвали його в РВІО, автор тематичних монографій і статей російською, французькою та польською мовами, кавалер ордена Почесного легіону — найвищої нагороди за цивільні заслуги у Франції. Однак відразу після новин про вбивство Єщенко Інститут соціологічних, економічних та політичних наук (ISSEP) в Ліоні і РВІО виключили Соколова зі своїх наукових рад.

До вбивства Соколов кілька разів фігурував у скандалах. Так, у 2018-му його публічно звинуватили в плагіаті. Історик-любитель і шоумен Євген Понасенков заявив, що Соколов запозичив ідеї з його роботи «Перша наукова історія війни 1812 року». Соколов виграв у суді, але пізніше потрапив у ще один пов'язаний із цим інцидент: на його відкритій лекції один з присутніх студентів запитав Соколова, як той ставиться до звинувачень. Доцент у відповідь обурився, а студента і його друга виштовхали із зали невідомі.

Ситуацію розбирала комісія з етики СПбГУ, але нічого поганого в діях Соколова не знайшла. Сам Соколов скаржився, що йому і тим, хто підтримував його в суперечці про плагіат, надходили погрози фізичної розправи — нібито від Понасенкова, який, програвши суд, подав апеляцію.

За інформацією «Нової газети», Соколов заявляв, що отримав від нього повідомлення: «В апеляції "отимєют" уже не тебе, а твої останки. Нева зараз холодна».

Також Соколов — основоположник військово-історичної реконструкції в Росії, він особисто брав участь у постановках битв Вітчизняної війни 1812 року, граючи Наполеона Бонапарта. Однак у 2007 році Бородинський музей запросив на цю роль американця Марка Шнайдера.

Як ідеться в заяві, яку подав до прокуратури президент Міжнародної військово-історичної асоціації Олександр Валькович, Соколов почав ображати адміністрацію музею і запрошених гостей зі США. Він влаштував реальну бійку з «російськими кавалеристами», відправивши свій «9-й гусарський полк» їх побити. А коли організатори заходу викликали поліцію, Соколов закликав військово-історичний клуб «Легіон Вісли» поборотися із поліцейськими. За словами Вальковича, для тих, хто займається реконструкцією, давно не секрет, що Соколов — людина з дуже неврівноваженою психікою.

«Коли він одягав мундир, його буквально підміняли. Тобто він і в звичайному житті людина... не зовсім нормальна. Амбітний, честолюбний, марнославний і дуже запальний. А тут він зовсім змінювався — і не в кращу сторону. Він ототожнює себе з імператором Наполеоном. У певних колах його так і називають — сір. Тобто — його величність», — розповів Олександр Валькович.

Жодних серйозних наслідків того інциденту для Соколова не було — він дав пояснення в поліції і продовжував брати участь в святкуваннях Дня Бородіно. У вересні 2019-го навіть спілкувався там із послом Франції. Видання 47news, посилаючись на перший допит Соколова, повідомило, що після вбивства Анастасії Єщенко історик хотів накласти на себе руки в костюмі Наполеона на території Петропавлівської фортеці.

Історик, член військово-історичного клубу Олег Соколов в костюмі Наполеона на святкуванні 180-річчя Московських Тріумфальних воріт, Санкт-Петербург, Росія, 13 жовтня 2018 рокуEPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

Чи були інші жертви?

У 2008 році інша колишня студентка Олега Соколова подала на нього заяву в поліцію. За її словами, у них був роман, але в якийсь момент дівчина вирішила припинити стосунки і приїхала за своїми речами в московську квартиру Соколова. Тоді історик консультував із питань антикваріату Віктора Батурина, родича ексмера Москви, і жив у столиці.

У заяві дівчини ідеться, що Соколов прив'язав її до стільця і ​​почав бити, тягав за волосся, погрожував убити, а труп закопати «на найближчому будівництві», підносив до її обличчя праску, погрожував, що спотворить «на все життя», душив шнуром від праски, але зрештою відпустив. Дівчина повернулася в Петербург, зняла побої і звернулася до поліції.

Утім, для Соколова це нічим не закінчилося, а про випадок стало відомо тільки 10 років потому, після інциденту в університеті, коли «Московський комсомолець» опублікував заяву колишньої студентки, аби проілюструвати особливості характеру історика.

Знайома Соколова, слова якої «Газета.ру» наводить анонімно, розповіла, що історик був запальним, але до своїх коханок, яких було багато, особливо в молодості, ставився по-доброму, «давав освіту і кар'єру».

Батько вбитої дівчини Олег Єщенко, який працює вчителем фізкультури в школі, в коментарі «Комсомольській правді» заявив, що його донька не говорила про Соколова нічого поганого.

Олег Соколов (ліворуч) з адвокатом перед початком суду в Санкт-Петербурзі, Росія, 11 листопада 2019 рокуEPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

Який вирок?

Соколов зізнався у вбивстві, але свідчень більше не давав, посилаючись на 51-ту статтю Конституції РФ, в якій є право не свідчити проти себе самого. Адвокат Соколова Олександр Почуєв в коментарі «Новой газете» заявив, що історик був у стані афекту або патологічного сп'яніння і не усвідомлював, що робить.

Якщо адвокати переконають слідство, обвинувачення можуть перекваліфікувати зі 105-ї статті Кримінального кодексу РФ (вбивство) на більш м'яку 107-ту статтю — убивство в стані афекту.

11 листопада суддя Юлія Максименко задовольнила клопотання слідства про укладення Олега Соколова на два місяці. Він проведе їх у СІЗО «Хрести». На засіданні Соколов плакав і заявив, що шкодує про скоєний злочин.

Адвокат Соколова Олександр Почуєв просив відправити свого підзахисного під домашній арешт. За його словами, Соколов підписав явку з повинною, слідство не довело його небезпеку для суспільства і з урахуванням віку історику потрібний «більш гуманний запобіжний захід». Слідство виступило проти, пояснюючи це тим, що квартира Соколова — це місце злочину. Також слідчий вказав, що арешт гарантує безпеку обвинуваченого на випадок спроб суїциду.

Почуєв також попросив зробити процес закритим, аби не розголошувати відомості про стан здоров'я та відносини його клієнта із загиблою. Але суддя зазначила, що ці відомості вже широко відомі громадськості, і процес закривати не стала.

У СПбДУ, де працював Олег Соколов, заявили, що звільнять історика, а його академічне навантаження розподілять між іншими викладачами.

Олег Соколов на лаві підсудних під час засідання суду в Санкт-Петербурзі, Росія, 11 листопада 2019 рокуEPA-EFE/ANATOLY MALTSEV