Звільнена від окупантів Київщина: братські могили, розстріляні діти, обгорілі тіла вздовж дороги
Наприкінці березня російські війська почали відступати з території Київщини. Завдяки силам ЗСУ 2 квітня від загарбників вдалося звільнити всю область. Міста почали поступово розміновувати та допускати туди журналістів, волонтерів і представників влади.
hromadske розповідає, що вже відомо про воєнні злочини окупантів на звільненій території.
31 березня міський голова Бучі Анатолій Федорук повідомив, що ЗСУ звільнили Бучу та територіальну громаду.
Окупанти залишили по собі зруйновані та пограбовані будинки, згорілу техніку та сотні вбитих цивільних місцевих.
Про те, скільки точно людей загинули за місяць окупації, невідомо. Щонайменше 280 людей поховали у братських могилах, зазначив мер Бучі. Серед загиблих дорослих Федорук також бачив тіло 14-річного хлопчика. Чимало загиблих були із зав’язаними руками та з білими повʼязками — ними люди позначали, що вони без зброї. А втім, це не зупиняло окупантів, вони розстрілювали цивільних просто в потилицю, розповів Федорук.
росіяни також убивали людей, коли ті намагалися втекти через річку Буча, щоб потрапити на підконтрольну Україні територію.
На вулицях міста стоять автівки, де вбиті цілі сімʼї — матері, діти, бабусі, чоловіки.
Журналісти AFP бачили 20 тіл цивільних людей, які лежали вздовж однієї вулиці.
Біля траси за 20 кілометрів від Києва фотограф Михайло Палінчак зробив світлину накритих ковдрою тіл. Під нею — один чоловік та 2-3 оголені жінки, тіла яких російські бойовики намагалися спалити на узбіччі.
Військовий кореспондент Стас Козлюк 2 квітня побував у селі Дмитрівка Бучанського району. Серед загиблих він бачив людей зі звʼязаними руками. На Житомирській трасі, що неподалік від Дмитрівки, — обгорілі тіла людей поряд із їхніми автівками.
2 квітня у Мотижині Бучанського району також знайшли вбитою старосту села Ольгу Сухенко разом з її чоловіком Ігорем. Окупанти викрали їх та взяли в полон 23 березня.
Журналістам «Суспільного» місцеві мешканці Бучі підтвердили, що російські військові ховалися за цивільними, прицільно їх убивали, грабували та заходили до їхніх будинків. Люди на опублікованих фото виснажені та знесилені.
«Не купалися 27 днів, голову не мили стільки ж. Не переодягалися 38 днів. Живемо в підвалі, готуємо на багатті біля під'їзду», — розповідала місцева жінка журналістам.
Волонтерам UAnimals 1 квітня вдалося потрапити до Бородянки, у притулок для тварин. Із 485 собак вижили лише 150. Увесь цей час волонтери не мали туди доступу, тварини були без їжі та води.
3 квітня з Бучі, Гостомеля й Ірпеня волонтери Товариства Червоного Хреста України почали вивозити хворих людей.
За словами міського голови Бучі Федорука, допоки працюють сапери, усі тіла залишатимуться на вулицях Бучі. Забирати їх планують за 3-4 дні, після розмінування та дозволу на це військової адміністрації. Місцевим повертатися додому наразі небезпечно.
До того ж 3 квітня міський голова Ірпеня Олександр Маркушин повідомив, що місто закривають на виїзд. Усіх, хто виїжджатиме автівками, будуть перевіряти.
«На вулицях цілодобово працює поліція — це і патрулі, і вибухотехніки. Ми вже маємо адресу у Стоянці, де, за попередньою інформацією, організували склад награбованого. Впевнений, скоро ці речі повернуться до своїх законних власників».
Упродовж двох тижнів в Ірпені, зруйнованому на 50 відсотків, частково планують відновити електропостачання, водопостачання та зв’язок.
До 5 квітня у Київській області діятиме посилена комендантська година.