Звільнений з полону парамедик заявив про знущання від російських представників МКЧХ. В організації відреагували
Військовий—парамедик Орест Грицюк, який 9 місяців пробув у російському полоні, розповів, що російські представники Міжнародного комітету Червоного Хреста ображали українських полонених та фільмували знущання з них.
Про це він розповів в інтерв'ю «Бутусов+».
Орест Грицюк розповів, що запит від Міжнародного комітету Червоного Хреста про те, що він перебуває в полоні, прийшов через тиждень після того, як його обміняли.
«До речі, Міжнародний Червоний Хрест, пішли у дупу, уроди страшні. Вони приїжджали, їхні російські представники, ми крокували, співали пісні — вони знімали все це на відео, реготали, по плечі нас хлопали й обзивали всякими нехорошими словами. Це представники Міжнародного [комітету] Червоного Хреста із росії», — сказав він.
Парамедик додав, що українські представники Червоного Хреста могли б приїхати та подивитися на умови, у яких живуть полонені.
Яка реакція?
Представництво МКЧХ в Україні відповіло, що будь-яке негуманне поводження з військовополоненими під час перебування в полоні заборонене, згідно з Третьою Женевською конвенцією, та є неприпустимим.
«Делегати МКЧХ ніколи не потерпіли б та не брали б участі в таких діях. Ми відвідуємо місця тримання під вартою згідно з суворими правилами [...] При здійсненні відвідувань військовополонених жоден з делегатів МКЧХ не бере з собою обладнання для відеозапису», — йдеться в повідомленні.
В організації заявили, що делегати МКЧХ, яких відбирають для відвідування військовополонених, не можуть бути громадянами жодної з країн, що перебувають у міжнародному збройному конфлікті. А жоден із працівників МКЧХ, які відвідували українських військовополонених, не є громадянином рф.
МКЧХ закликав усі держави, що є сторонами Женевських конвенцій, вживати всіх доступних їм заходів для забезпечення дотримання міжнародного гуманітарного права та сприяння доступу МКЧХ до військовополонених.
Не плутаймось у Червоних Хрестах
Говорячи про Червоний Хрест, найчастіше мають на увазі Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ). Це приватна швейцарська організація, заснована 1863 року. Вона має свої представництва в різних країнах.
Також існують майже 200 національних товариств, як-от Товариство Червоного Хреста України. Ці організації працюють окремо, у своїх країнах. Координацією всіх національних товариств займається Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (Париж).
Усі ці організації об'єднує один гуманітарний рух — Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.
Нагадаємо, військового-парамедика Ореста Грицюка повернули на підконтрольну Україні територію 26 квітня. Тоді у результаті обміну повернули 44 українців з російського полону: 42 військовослужбовців та 2 цивільних.