Звільнення військкомів: популізм чи крок до подолання корупції

Після невтішних результатів перевірок військкоматів по всій Україні влада ухвалила кардинальне рішення — звільнити керівників всіх обласних центрів комплектування та обрати на їхні місця тих, хто «точно знає, що таке війна». Що це означає і чи справді такі дії допоможуть — розбиралося hromadske.

Перевірки військкоматів — все так погано?

Нацагентство з питань запобігання корупції взялося за перевірку керівників усіх територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП) наприкінці серпня. Завершити її обіцяють до кінця вересня.

11 серпня президент Володимир Зеленський озвучив попередні результати: щодо посадовців військкоматів відкрили вже 112 кримінальних проваджень, а також вручили 33 підозри військкомам обласних, міських та районних ТЦК, працівникам військово-лікарської комісії та іншим посадовцям.

Злочини у військоматах та воєнкомів 2023Державне бюро розслідувань

Сухі цифри не дають розуміння того, що насправді відбувається у військкоматах. Однак залаштунки трохи привідкрили повідомлення правоохоронців: працівники військкоматів допомагали підробляти документи, щоб «відмазати» від служби, допомогти виїхати за кордон, отримати доплати без участі в бойових діях, прикрити «криміналітет» від суду. У декого знайшли майно не за доходами, хтось використовував військових для будівництва свого маєтку. Спливли також кілька справ про побиття у військкоматах.

Станом на 13 серпня триває перевірка ще близько 140 військкомів, які обіймають керівні посади.

Утім, голова НАЗК Олександр Новіков зазначив, що «насправді більшість працівників військкоматів, як і будь-якої іншої категорії державних службовців, є доброчесними», адже загалом перевіряють майже 1,4 тисячі військкомів.

Як побороти зловживання?

Рішення влади було кардинальним — звільнити всіх обласних керівників ТЦК та СП. На спеціальному засіданні, присвяченому лише цьому питанню, Рада національної безпеки та оборони України видала рекомендації щодо набору нових військкомів особисто Головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному.

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний на спеціальному засіданніОфіс президента

«Звільнення» на практиці означає, що військкомів виводять у розпорядження, тобто на них чекає служба в інших підрозділах, зокрема бойових бригадах. На їхнє місце планують призначити інших кандидатів, які будуть «більше відповідати посаді за своїми морально-діловими якостями», зазначили нам у Командуванні Сухопутних військ ЗСУ. Наразі обов’язки військкомів будуть виконувати їхні заступники.

Представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський повідомив, що списки тих, хто може замінити дискредитованих військкомів, «точно є», тож зміни відбудуться «достатньо швидко».

Офіс президента привідкрив деталі щодо вимог до кандидатів. Призначатимуть офіцерів, які безпосередньо беруть (або брали) участь у бойових діях, але через поранення стали непридатні/частково придатні до військової служби. Їх обиратимуть за рекомендаціями керівників оперативно-тактичних та оперативно-стратегічних угруповань. Окрім того, на потенційних кандидатів чекає перевірка від Служби безпеки України.

Веніславський запевнив, що у військкомати не будуть відправляти офіцерів, які зараз керують підрозділами. Звільняти керівників усіх ТЦК одночасно не будуть: представник президента визнає, що це ускладнило б процес мобілізації. Тому й вирішили почати з керівників обласного рівня, зазначає Веніславський.

«Саме на цьому рівні, як свідчить практика, найбільший рівень зловживань. Малоймовірно, що без відома вищого керівництва хтось дозволяв собі якісь масові можливості забезпечити ухилення від призову на військову службу за мобілізацією», — каже Веніславський.

Чи справедливо звільняти обласних військкомів одразу всіх регіонів? Військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Сергій Грабський вважає, що поки вина людини не доведена судом — цього робити не варто.

«Добре, ми звільнимо всіх військкомів. Кого ми поставимо на їхнє місце? Отак просто взяти та повикидати людей, замінити найталановитішими людьми, які все одно не мають досвіду роботи на цій посаді, — це достатньо складно. Чи захищаю я таким чином корупціонерів? Ні. Я б сказав, за те, що людина вчиняє злочин корупції, будучи у погонах, треба ввести додаткове покарання», — зазначив Грабський у коментарі hromadske.

Українські добровольці в армії слухають свого командира після навчання на околиці Києва, Україна, 10 серпня 2023 рокуAP Photo / Bram Janssen

Міняти систему, а не гравців

У НАЗК вважають, що лише заміни кадрів недостатньо. Щоб у правоохоронців було менше роботи за цим напрямом, треба передусім усунути причини порушень.

За підсумками згаданого засідання РНБО агентство подало уряду «план усунення корупційних ризиків». Він передбачає «вичерпний» перелік підстав та документів, за якими чоловікам призовного віку (від 18 до 60 років) можна виїжджати за межі України під час війни.

З-поміж іншого пропонується надати прикордонникам доступ до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Адже зараз для перевірки документів прикордонники в телефонному режимі зв’язуються з конкретними ТЦК, які видавали відповідні документи. У майбутньому це можна буде робити практично в онлайн-режимі — програмне забезпечення вже тестується.

Речник ДПСУ Андрій Демченко наголосив, що це буде саме інформаційний обмін з військовими щодо конкретних людей, а не об’єднання.

«Якщо ми лише замінюватимемо військкомів, які фактично будуть інтегруватися в систему з існуючими в ній корупційними ризиками, то на виході отримуватимемо сотні і тисячі нових кримінальних проваджень. Треба змінювати основу цієї системи», — заявив голова НАЗК Олександр Новіков.