Під колишньою Аркою дружби народів почали демонтаж однієї з композицій
У Києві міські комунальні служби розпочали демонтаж композиції на честь Переяславської ради під Аркою свободи українського народу (раніше — Арка дружби народів).
Про це повідомила Київська міська державна адміністрація.
У КМДА відзначили, що демонтаж може зайняти кілька днів, оскільки конструкція доволі масивна. Вона складається з 20 елементів, що важать близько 6-7 тисяч тонн.
Попередньо фахівці провели вивчення конструкції, щоб зберегти її цілісність під час демонтажу та не пошкодити її. Надалі монумент зберігатимуть в Державному музеї авіації України ім. О. К. Антонова.
Саму Арку демонтувати не збираються. У КМДА пояснювали, що вона є однією з візитівок міста, а її сенс переосмислили. Натомість простір біля Арки отримає нову концепцію.
Раніше директорка департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова заявляла, що знесення Арки може бути небезпечним, оскільки ця конструкція утворює підпірну стіну, щоб запобігти зсуву.
Що передувало?
У березні Експертна комісія Українського інституту національної пам’яті оприлюднила висновок щодо належності Арки свободи українського народу (колишньої Арки дружби народів) до символіки російської імперської політики.
У висновку зазначається, що втілений у монументі міф про «возз’єднання» двох «братніх» народів не відповідає історичним реаліям. А в умовах великої війни цей міф активно використовується для обґрунтування «законності» путінських територіальних претензій.
Згодом у Міністерстві культури повідомили, що Арка більше не входить до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Тобто монумент втратив статус пам'ятки історії та може бути демонтований.
Нагадаємо, первинною назвою пам'ятки була «Арка дружби народів». Її встановили у 1982 році з нагоди 60-ї річниці утворення СРСР та відкрили в межах святкування 1500-річчя Києва. Монумент включав дві скульптурні композиції: робітників — росіянина та українця, що тримають підняту стрічку з орденом Дружби народів, та стелу з багатофігурною групою, що символізує Переяславську раду 1654 року.
У квітні 2022 року почався демонтаж бронзової скульптури двох робітників під Аркою дружби народів, яка символізувала «возз'єднання України та росії». Саму ж Арку перейменували.