Посадовці з Кабміну, оборонного підприємства та КМДА володіють елітною нерухомістю в Дубаї — «Схеми»

Журналісти виявили у Дубаї елітну нерухомість чинного урядовця, чиновників оборонного підприємства та Київської міської держадміністрації. А втім, самі посадовці заперечують, що мають у власності таке майно.

Про це повідомили «Схеми» (проєкт «Радіо Свобода»). 

У межах міжнародного проєкту В основі проєкту витік інформації із Земельного департаменту Дубаю, а також державних комунальних підприємств, отриманий Вашингтонським центром оборонних досліджень (C4ADS). Ці дані згодом передали норвезькому фінансовому виданню E24 та Проєкту з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP)Dubai Unlocked, до якого долучилися 70 медіа з усього світу, журналісти отримали доступ до даних про власників об’єктів нерухомості в Дубаї та знайшли серед них чинних українських посадовців. Вони, як кажуть медійники, мають в Обʼєднаних Арабських Еміратах майно, але не інформують про це українське суспільство, як того вимагає антикорупційне законодавство.

Серед тих, кого згадують журналісти — директор Департаменту гуманітарної та соціальної політики Кабінету Міністрів Віталій Коблош. Він в уряді вже майже 10 років. Його завдання — підготовка урядових постанов, зокрема з питань освіти та охорони здоровʼя.

За даними «Схем», у 2018 році дружина урядовця Наталія придбала у готелі Wyndham Dubai Marina один з найбільших номерів. Як стверджують медійники, готельний номер обійшовся у понад 331 тисячу доларів. 

Вже у 2020-му Коблош увійшов до групи з оцінки корупційних ризиків Кабміну, проте так і не задекларував закордонне майно дружини.

Так, у торішній та наступних деклараціях Коблош не вказував готельний номер. На запитання «Схем» урядовець заявив, що про закордонну нерухомість дружини нічого не знає. 

За даними журналістів, майно у Дубаї має й керівник бюро підприємства науково-виробничого комплексу «Іскра» Віктор Перепелиця. На цьому заводі він працює останні 20 років. Підприємство виробляє техніку у царині радіолокації та радіоелектронної боротьби та входить у державний «Укроборонпром».

У 2014 році його дружина Ірина придбала апартаменти в хмарочосі Burj Vista Tower 1 у Дубаї, кажуть «Схеми». Відповідно до витоку даних, дубайська нерухомість коштувала їй 430 тисяч доларів.

Посадовець подає декларації з 2016 року, але не вказував закордонне майно дружини площею 84 квадратних метри.

Як свідчить виток транзакцій, апартаменти з 2018 року ще й здають в оренду. Відтоді сума доходу становила понад 154 тисячі доларів. Їх теж не задекларували.

Наявність майна подружжя заперечило, а їхня донька запевнила, що купила нерухомість за загальною довіреністю від матері — без відома батьків.

Третім виявленим посадовцем став виконувач обовʼязків очільника автотранспортного підприємства Київської міської держадміністрації Дмитро Рахматуллін. З 2018 року й донедавна він керував інспекцією з паркування в Києві. Загалом на різних посадах у столиці Рахматуллін з 2015 року.

Він, як стверджують «Схеми», у 2009 році придбав нерухомість поруч з островом Джебель Алі на узбережжі Дубаю. В дубайському реєстрі вказані права власності Рахматулліна на 16 квартир у хмарочосі Ferretti Luxury Beach Residence сукупною площею 2255 м². А втім, від 2009 року будівлю так і не звели.

Через проєкт Dubai Unlocked журналісти зʼясували, що ці віртуальні квартири Рахматулліна вартували 14,5 мільйона доларів. У його деклараціях за останні три роки немає згадок про ці активи.

Як стверджують медійники, у рік вкладення коштів чоловік перебував у неназваному закордонному відрядженні, яке тривало з 2006-го до 2015 року. Рахматуллін сказав «Схемам», що в той період працював в арабсько-африканському регіоні на приватні компанії як керівник.

Посадовець також зазначив, що не володіє 16 квартирами в Дубаї, також у нього немає об’єктів незавершеного будівництва чи інвестицій, які підлягають декларуванню.