У друкарні «Фактор-Друк» готувались до 3% підручників. МОН запевняє, що забезпечить школярів книжками
У харківській поліграфії «Фактор-Друк», по якій росіяни завдали ракетного удару, друкувалась незначна кількість підручників — приблизно від 1 до 3%.
Про це повідомили в Міністерстві освіти та науки у відповідь на запит hromadske.
У міністерстві зазначили, що замовлення підручників на наступний навчальний рік перебуває на завершальному етапі та становить понад 8,5 млн примірників.
«МОН гарантовано забезпечить учнів 7 класу НУШ необхідними підручниками, зокрема підручниками шрифтом Брайля, на це в держбюджеті вже закладено кошти. За будь-яких обставин ми докладатимемо максимум зусиль, щоб забезпечення новими підручниками було своєчасним», — зазначили у міністерстві.
Загалом, процес закупівлі підручників відбувається за наступним алгоритмом:
- МОН оголошує конкурс, на який видавництва або авторські колективи подають проєкти підручників.
- Інститут модернізації змісту освіти організовує комплексну експертизу (педагогічну, психологічну, антидискримінаційну), за результатами якої підручники отримують гриф МОН «Рекомендовано».
- Заклади загальної середньої освіти ознайомлюються та обирають ті підручники, за якими вони хочуть працювати.
- Підручники, які за результатами вибору Заклади загальної середньої освітиЗЗСО набрали 10 тисяч і більше голосів, затверджуються та отримують право видаватися за держзамовленням.
- Інститут модернізації змісту освіти укладає договори на видання та доставлення підручників із видавництвами, яким належать авторські права на відповідні підручники
- Видавництва самостійно обирають друкарні для друку підручників.
Друкувати підручники в теорії можна в будь-якому місті в Україні. Але історично склалася ситуація, що Харків є книжковою столицею і більшість книжок, зокрема й підручники, друкуються на харківських поліграфкомбінатах, зазначає МОН.
«Харківські друкарські підприємства перебувають у важких умовах: проблеми з енергопостачанням, бронюванням фахівців поліграфічної галузі та постійні обстріли міста, — це все комплексно впливає на терміни друку», — додали в міністерстві.
Що відомо про атаку?
Приблизно о 10:30 23 травня війська росії відкрили вогонь по Харкову, поціливши по Основʼянському та Холодногірському районах міста, а також по центру міста Люботин. Відомо про 31 постраждалого та 7 загиблих на Харківщині.
Зокрема, російська ракета влучила у харківську друкарню «Фактор-Друк». За своїми потужностями це підприємство могло забезпечити всю країну — друк усіх книжок, які досі видаються в Україні. Це своєрідний поліграфічний комбінат, який друкує все — і газети, і журнали, і книги.
Палітурний цех підприємства має площу 4 тисячі квадратних метрів, 1 тисяча — ущент вигоріла. Унаслідок атаки згоріло обладнання приблизно на 3-4 мільйони євро.
Власник групи поліграфічних компаній «Фактор» Сергій Політучий заявив, що після російського удару по друкарні «Фактор-Друк» у Харкові поліграфічна потужність України може скоротитися щонайменше на 40%.