Зниження рівня води у Дністровському водосховищі пов’язане з російськими атаками — «Укргідроенерго»

В «Укргідроенерго» підтвердили, що зменшення води у Дністровському водосховищі пов’язане з російськими атаками на енергосистему та дефіцитом електроенергії, який виник унаслідок цього.

Про це йдеться в заяві на сайті «Укргідроенерго» за 29 травня.

Як пояснили в компанії, з середини квітня 2024 року Дністровська ГЕС збільшила скиди води для покриття дефіциту електроенергії.

З 15 травня скиди з Дністровського водосховища відповідають нормам, встановленим міжвідомчою комісією, запевнили в «Укргідроенерго».

Водночас упродовж травня нестача опадів та підвищена температура повітря зумовили значне зниження водності Дністра та його приток. Наразі приплив до Дністровського водосховища становить близько 30% від норми.

Станом на ранок 28 травня позначка рівня води у верхньому б’єфі становила 114,38 м, а приплив води до Дністровського водосховища сягав 90 м³/с. В «Укргідроенерго» зазначили: ця позначка не є критичною, додавши, що у 2022 році через маловоддя та низький рівень припливу вона становила 112,57 м.

У компанії запевнили, що наразі ситуація стабілізувалась, а інтенсивне спрацювання водосховища припинилося. Для забезпечення нижче розташованих населених пунктів водою Дністровська ГЕС зобов’язалася здійснювати середньодобові витрати не менше ніж 110 м³/с.

Що передувало?

У соціальних мережах з’явилися відео й фото, які свідчать про зниження рівня води у Дністровському водосховищі. Користувачі припускали, що обміління спричинено або посушливою погодою, або дефіцитом в енергосистемі України через російські удари. Позаяк для компенсації дефіциту електроенергії Дністровська ГЕС могла збільшити потужності, а це вимагало скидання з водосховища більшої кількості води.

Працівники національного природного парку «Хотинський» заявили, що на обмілілому березі загинуло безліч молюсків і раків, а також ікра багатьох видів риб.

Державне агентство водних ресурсів України визнало, що від середини квітня справді були випадки значного збільшення скидних витрат із водосховища. Це робилося для стабілізації енергосистеми. Водночас там також звернули увагу на аномально теплу весну та дефіцит опадів.