У Раді назвали два випадки, у яких ТЦК можуть застосовувати силу до громадян
Представники територіальних центрів комплектування можуть застосовувати силу та інші заходи примусу щодо громадян, які відмовляються виконувати вимоги закону щодо мобілізації.
Про це сказав народний депутат і заступник голови парламентського комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції Руслан Горбенко в інтерв’ю «Укрінформу».
Крім цього, за його словами, силові дії працівників ТЦК можна обґрунтувати у випадках затримання людей, які самовільно залишили військову частину або місце служби.
Водночас депутат вважає, що треба розслідувати заяви про побиття або вбивства від рук співробітників ТЦК і що саме їхня некомпетентність у деяких випадках ставала причиною конфліктів.
«Тому дуже важливий належний відбір кандидатів до ТЦК, зокрема, з урахуванням їхнього психологічного стану та підготовки для спілкування з військовозобов'язаними. Це зробить мобілізацію ефективнішою та вибудує довіру суспільства до центрів комплектування», — вважає Горбенко.
На його думку, кожен окремий випадок протиправних дій ТЦК потрібно розглядати ретельно й комплексно, однак також необхідні більш жорсткі санкції для посадових осіб, відповідальних за мобілізацію.
Інциденти з ТЦК
Лише протягом останніх тижнів мережею поширювали кілька відео, на яких, як стверджувалося, працівники ТЦК здійснювали неправомірні дії.
Так, у кінці квітня представники організації «Порятунок тварин Харків» заявили, що п’яні працівники військкомату утримують у невідомому місці їхнього представника після того, як його затримали на кордоні. Військові начебто ображали двох волонтерок, одній із яких дали ляпаса. У самому ТЦК засудили поведінку своїх працівників і почали перевірку.
Крім того, в Одесі дівчина заявила про побиття представником ТЦК. Керівництво оперативного командування «Південь» звернулося до правоохоронців щодо цього інциденту, додавши, що подібні відео «працюють на користь ворога».
Також у квітні на Закарпатті дорогою до навчального центру у військовозобов’язаного стався епілептичний напад. В обласному ТЦК та СП розповіли, що офіцер супроводу надав першу домедичну допомогу військовозобов’язаному, у якого стався напад, та викликав швидку допомогу. Однак медики не встигли, і той помер.
Згодом іще один такий випадок стався на території Саксаганського ТЦК Кривого Рогу. Там раптово помер військовозобов’язаний начебто від епілептичного нападу. Поліціянти, які прибули за викликом, констатували біологічну смерть без ознак фізичного впливу, стверджували у військкоматі.