У Міносвіти вводять нові правила для вступу в аспірантуру. Що зміниться?
У 2024 році запрацюють нові правила для вступу в аспірантуру, оскільки на таку форму навчання частіше почали вступати чоловіки призовного віку.
Про це заявив міністр освіти і науки Оксен Лісовий.
За його словами, Єдиний вступний іспитЄВІ залишиться, а прохідний бал за Тест загальної навчальної компетентностіТЗНК становитиме 160. Ця частина є обовʼязковою для вступу в аспірантуру. Іноземна мова не буде обов’язковою.
Вступити на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми, що не дає права на відстрочку. Також там збільшили кількість державних місць з 3200 до 7000. За словами Лісового, це зроблено для того, щоб «не відрізати можливість вступу для справжніх, вмотивованих та здібних».
Міністр також розповів, що до початку повномасштабного вторгнення на аспірантуру вступали 7-8 тисяч людей — як на бюджет, так і на контракт. А цьогоріч для складання ЄВІ зареєструвалися 246 189 людей. З них 79% вступників — це чоловіки, половина з яких планує вступати в аспірантуру.
«Зараз такі цифри мають вигляд радше аномалії. Аномалії, яка шкодить якості освіти, економіці (фіктивне навчання створює нові схеми та мільйони доларів в тіні), а найголовніше — національній безпеці. Те, що система освіти стала такою “дірою” для ухилянства, свідчить про симптоми її занедбаності. І саме тому ми розпочали її комплексну трансформацію. Бо якість освіти й цінності, які плекаються в цій системі, мають значення», — зазначив Лісовий.
Глава Міносвіти також закликав повідомляти правоохоронні органи про всі випадки фіктивного навчання.
Чоловіки у вишах
Ще в листопаді 2023 року журналісти NGL.media підрахували, що від 2021-го чоловіків віком від 30 років, які вступають до університетів на платній основі, стало у 23 рази більше. Різке зростання кількості чоловіків-студентів в українських вишах там пояснили тим, що статус студента гарантує відстрочку від мобілізації в період воєнного стану.
А цьогоріч в Міністерстві освіти і науки наголосили, що стривожені тим, що багато чоловіків старшого віку подали заяви на вступ до магістратури та аспірантури. Там вважають, що освіта не має бути способом уникання конституційного обов’язку.
Нагадаємо, що в одній із редакцій законопроєкту про мобілізацію пропонували скасувати відстрочку для студентів-аспірантів. Однак після критики її все ж таки залишили.