У Мінкульті задумуються над скороченням мережі культурних закладів. У чому причина?

У Міністерстві культури та інформполітики замислюються над скороченням мережі культурних закладів у країні, зокрема через падіння кількості населення в державі.

Про це заявив заступник міністра культури та інформаційної політики з європейської інтеграції Тарас Шевченко, цитує його «Інтерфакс — Україна».

За його словами, нині кількість населення в Україні скоротилася з 40 до 30 млн людей, через що постає питання кадрового забезпечення мережі закладів культури.

Шевченко каже, що така мережа налічує 30 тисяч закладів, тому в Мінкульті замислюються, чи потрібна їхня оптимізація.

«Якщо різко скорочується кількість населення, чи має залишатися такою ж мережа закладів культури? Так, хотілося б, щоб у кожному селі була бібліотека, але, на жаль, села вимирають, сільське населення скорочується», — розповів посадовець.

Водночас Шевченко наголосив на важливості повернення всіх українців, що виїхали за кордон після початку повномасштабної війни. А стимулювати їхнє повернення можна, впровадивши множинне громадянство.

Демографічна ситуація в Україні

За оцінками НАН України, на 1 січня 2022 року чисельність населення України в кордонах 1991 року становила 42 мільйони людей, на серпень 2023 року — 36,3 мільйона, з яких на підконтрольних українській владі територіях — 31,5 мільйона.

В уряді прогнозують, що населення України може сильно скоротитися: до 28,9 мільйона на 2041 рік та до 25,2 мільйона на 2051-й.

Однією з головних загроз демографічному розвитку України є швидке скорочення чисельності населення — оскільки смертність перевищує народжуваність, а трудова міграція стала масштабною. У 2012 році сумарний коефіцієнт народжуваності в Україні становив 1,5 на одну жінку, у 2020-му — 1,2, а за період збройної агресії рф цей показник знизився до 1. Це значно менше за показник, який забезпечує просте відтворення населення (2,2).

У Мінсоцполітики наголошують, що Україна потребує системного стратегічного рішення, яке дасть змогу мінімізувати ризики та пом’якшити загрози, забезпечити необхідний обсяг людського капіталу і чисельність робочої сили для повоєнного відновлення економіки.