Працівник військової служби правопорядку влаштовував чоловіків на навчання у ВНЗ, щоб ті уникали мобілізації
Працівник військової служби правопорядку влаштовував чоловіків на навчання в університет, щоб ті отримали відстрочку від мобілізації. Йому допомагав його батько — працівник навчального закладу.
Про це повідомили в Київській міській прокуратурі.
Як встановили слідчі, син із батьком разом з іще одним спільником за гроші допомагали військовозобов’язаним стати студентами та успішно проходити навчання.
Так, 26-річного студента за 200 доларів перевели на денну форму навчання в коледжі. Ще один чоловік, якому вже виповнилось 35 років, за 1500 доларів зміг стати студентом вищого навчального закладу на Київщині.
Попри те що він не мав військово-облікового документа, у навчальному закладі цього «не помітили». За це організатори схеми взяли з нього додатково 300 доларів.
Усім трьом фігурантам повідомили про підозру в одержанні неправомірної вигоди за вплив на ухвалення рішення уповноваженою особою (ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 369-2 Кримінального кодексу України) та в перешкоджанні законній діяльності Збройних сил України (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 КК України).
Їм загрожує до 8 років в’язниці. Також зараз розв’язують питання про обрання їм запобіжних заходів.
Чоловіки у вишах
Ще в листопаді 2023 року журналісти NGL.media підрахували, що від 2021-го чоловіків віком від 30 років, які вступають до університетів на платній основі, стало у 23 рази більше. Різке зростання кількості чоловіків-студентів в українських вишах там пояснили тим, що статус студента гарантує відстрочку від мобілізації в період воєнного стану.
А цьогоріч в Міністерстві освіти і науки наголосили, що стривожені тим, що багато чоловіків старшого віку подали заяви на вступ до магістратури та аспірантури. Там вважають, що освіта не має бути способом уникання конституційного обов’язку.
Нагадаємо, що в одній із редакцій законопроєкту про мобілізацію пропонували скасувати відстрочку для студентів-аспірантів. Однак після критики її все ж таки залишили.
Пізніше у МОН змінили правила для вступу в аспірантуру, бо на таку форму навчання частіше почали вступати чоловіки призовного віку.
Так, тепер вступити на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми, що не дає права на відстрочку.