Вертикаль влади і статус Криму: екссуддя КСУ виділив основні недоліки чинної Конституції України

Конституція України містить низку недоліків, які були закладені в документ ще з самого початку ухвалення. Серед них — прописані права на безпечне довкілля і статус Автономної Республіки Крим.

Про це в інтервʼю hromadske сказав суддя Конституційного суду України у відставці Петро Стецюк.

Перший недолік, на думку Стецюка, стосується «ілюзорності або декларативності» другого розділу Конституції про права і свободи людини. Екссуддя заявив, що він написаний «більше як соціалістична вітрина уявлення про права». Мовляв, не всі проголошені права і свободи держава може реалізувати.

«Якщо право на безплатну медицину можна було впровадити, то як можна було реалізувати право на безпечне для життя і здоров'я довкілля? Ми мали страшну екологічну ситуацію внаслідок Чорнобильської катастрофи, тож цей пункт в принципі не міг бути гарантований державою», — пояснив він.

Друга проблема Конституції, на думку екссудді КСУ, — вертикаль влади. Президент формально є главою держави, основні повноваження якого — це зовнішня політика й оборона. Однак, мовляв, він «хоче» бути ще й главою виконавчої влади. У реальності відбувається перевищення повноважень.

Третя проблема, яку назвав Стецюк, — це статус Автономної Республіки Крим. На його думку, жодних підстав зберігати в новій Конституції статус Криму не було.

«Він був років 50 у статусі області у складі Української РСР, але це не була автономія національна, кримськотатарська. Давати політичну автономію жителям Криму — чим вони відрізняються від жителів Чернігівської області? Нічим», — вважає Стецюк.