КМДА про використання дітей-сиріт для виїзду за кордон: Інформація омбудсмена не підтверджується конкретними фактами
Київська міська держадміністрація заперечила інформацію від омбудсмена Дмитра Лубінця про нібито виїзд близьких родичів столичних посадовців за кордон і використання для цього дітей-сиріт.
Про це йдеться у заяві Служби у справах дітей та сім’ї КМДА.
«Інформація, опублікована Уповноваженим Верховної Ради з прав людини в офіційних джерелах, ґрунтується на припущеннях і не підтверджується конкретними фактами», — каже столична влада.
Служба зазначила, що 24 лютого 2022 року більшість центральних органів виконавчої влади виїхали з Києва, а перед столицею постала задача ухвалити рішення про евакуацію дітей, зокрема, вихованців центрів соціально-психологічної реабілітації та безпосередню відповідальність за яких несе держава.
У КМДА наголосили, що в лютому і на початку березня 2022 року не існувало порядків та механізмів евакуації дітей. У той час за допомогою Служби та за підтримки місцевої влади вдалося вивезти в безпечні умови близько 1500 дітей-сиріт. Зокрема, у Німеччину з центрів соціально-психологічної реабілітації дітей Києва виїхали 67 дітей, нині 30 досі перебувають в евакуації. Решту дітей влаштували в сімейні форми виховання.
Стверджується, що місцева влада без допомоги держорганів чи підтримки посадовців центрального рівня провела переговори з урядом Німеччини та знайшли можливість евакуювати дітей до міста Вупперталь.
У Службі зазначили, що дітей не могли евакуювати без професійного супроводу. Саме тому сформували групу супроводжувальних, куди увійшли психологи, вихователі, соціальні працівники, помічники вихователів, медики. Вони вже працювали в дитячих колективах та мали бажання і навички для супроводу групи.
Там запевнили, що питання утримання і виховання дітей в Німеччині перебувало і перебуває на особистому контролі очільника міста Вупперталь та київського міського голови.
У заяві стверджують, що під час моніторингових візитів представникам Офісу омбудсмена була «безперешкодно надана інформація» про всіх дітей, які перебували або перебувають в евакуації.
Окрім того, столична влада заявила, що представники установи, яка прийняла дітей, «вкрай обурені некомпетентною та зверхньою поведінкою представників моніторингової групи та відсутністю поваги до уряду Німеччини», який понад 2 роки утримує дітей.
«Теза про схему для виїзду за кордон та ухиляння родичів чиновників абсолютно маніпулятивна та необґрунтована», — наголосили в Службі у справах дітей та сім’ї.
Що передувало?
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець розповів, що в березні 2022 року, коли поблизу Києва тривали активні бойові дії, 68 вихованців Центру соціально-психологічної реабілітації дітей № 1 у супроводі 20 людей евакуювали до колишнього молодіжного табору міста Вупперталь у Німеччині.
Цього року представники Лубінця навідалися до табору, проте їх туди не допустили. Як пояснив уповноважений, на території не було супровідників з України, а діти перебували виключно під опікою німецької сторони.
За його словами, кожен із чоловіків-супровідників звільнився з посади після того, як опинився за межами України. Проте керівництво Служби у справах дітей не повідомляло про це на нарадах чи у звітах.
Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за інформацією від омбудсмена про виїзд близьких родичів київських посадовців за кордон і використання для цього дітей-сиріт.