У Львові поховали прах одного з останніх командирів УПА Євгена Штендери
У Львові 13 липня поховали прах одного з останніх командирів Української повстанської армії Євгена Штендери. Він відійшов у вічність два роки тому в Канаді — на 99-му році життя.
Про це повідомила міська рада.
Прах сотника УПА поховали в родинному гробівці на Личаківському кладовищі разом із прахом його доньки Софії.
«Пан Євген помер 2 роки тому, але його останньою волею було спочити в Україні. Сьогодні вона здійснилась», — розповів міський голова Львова Андрій Садовий.
Командир народився 2 січня 1924 року на Львівщині. Воював у лавах УПА з весни 1943 року, а в 1956-му емігрував до Канади. Штендера на псевдоніми «Прірва», «Зоряний», «Нерв» був не лише сотником, а також бібліотекарем, публіцистом і дослідником історії УПА.
В еміграції він заснував видавництво «Літопис УПА» і був відповідальним редактором до 2000 року. Євген Штендера є автором статей про українське підпілля, радянську політику, економіку та суспільство, здебільшого — українською мовою, а також у перекладі англійською і польською.
«Євген Штендера був з великого покоління бандерівців, присвятивши все своє життя боротьбі за незалежну Україну. Був командиром середньої ланки в ОУН-УПА. Воював не покладаючи рук — чи у лавах Організації українських націоналістів, чи офіцером в Українській повстанській армії, чи працюючи журналістом, чи бувши пізніше в еміграції в Канаді», — наголосив у коментарі президент фонду «Літопис УПА» Микола Посівнич.
У 2010 році третій президент України Віктор Ющенко нагородив Євгена Штендеру Відзнаку вручають за значний внесок у відродження національної, культурно-мистецької, духовної, архітектурної, військово-історичної спадщини, заслуги у державотворчій, дипломатичній, гуманістичній, науковій, просвітницькій та благодійній діяльностіХрестом Івана Мазепи.
З нагоди перепоховання Штендери 14 липня у Львівському палаці мистецтв відбудеться показ документального фільму «Рубіж. Грубешівська операція», знятий за спогадами Євгена. Стрічка присвячена спільній польсько-українській атаці на підконтрольне радянцям польське місто Грубешів. Штендера був одним з керівників спільної операції.
Більше про УПА
Це була військово-політична формація українського визвольного руху, яка ставила за мету відновити українську державність.
УПА була заснована на зламі 1942-1943 років та діяла до вересня 1949-го, після чого перейшла у збройне підпілля, яке тривало до середини 1950-х.
Український інститут національної пам’яті пише, що через лави УПА пройшло понад 100 тисяч людей. За участь у повстанському русі чи його підтримку каральні органи СРСР репресували понад пів мільйона людей.
Історики вважають, що боротьба УПА була логічним продовженням українського визвольного руху періоду Української революції 1917-1921 років, а також Організації українських націоналістів (ОУН) 1920-1930-х років. Далі боротьбу УПА у формі беззбройного опору підхопив дисидентський рух 1960-х років та національно-демократичне відродження кінця 1980-х — початку 1990-х.