Знесення садиби Зеленських: власнику будівлі оголосили підозру

Правоохоронці оголосили підозру власникові будівлі, за вказівкою якого у Києві знесли садибу Зеленських — історичну будівлю кінця ХІХ століття.

Про це повідомила столична поліція.

Садиба вже неодноразово була під погрозою знищення, через що слідчі спільно з прокуратурою тричі звертались до суду з клопотаннями про накладення арешту на будинок та земельну ділянку, який надалі скасовували за позовом адвокатів відповідача. Востаннє за ініціативи правоохоронців 18 січня та 19 лютого на ділянку та будинок наклали новий арешт, який не скасували в судовому порядку.

Попри це, 19 липня 32-річний власник будівлі, який знав про чинні обмеження на заборону здійснення будь-яких дій з обʼєктом нерухомості, вирішив його знищити. Для цього він залучив будівельну фірму, співробітникам якої надав вказівку на демонтаж садиби, кажуть у поліції. 

Власникові садиби Зеленських оголосили підозруНацполіція

Наразі слідчі оголосили власникові будинку про підозру за ч. 1 ст. 388 Кримінального кодексу України — умисне пошкодження та знищення майна, на яке судом накладено арешт. Санкція статті передбачає штраф від 17 000 до 68 000 гривень або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Досудове розслідування в цьому кримінальному провадженні триває. Встановлюється ступінь участі інших учасників, причетних до знищення історичної будівлі.

За фактом знесення будинку розпочаті кримінальні провадження за фактом умисного незаконного знищення об'єктів культурної спадщини (ч. 2 ст. 298 ККУ); самовільного будівництва (ч. 3 ст. 197-1 ККУ) та за фактом незаконних дій щодо майна, на яке накладено арешт (ч. 1 ст. 388 ККУ).

Знесення садиби Зеленських

У центрі Києва ввечері 19 липня несанкціоновано знесли історичну садибу Зеленських, зведену ще у 1890 році. Міська влада заявила, що обурена ситуацією, і назвала знесення «цинічною провокацією». Мовляв, знесення будівлі відбулося через кілька днів після того, як до КМДА надійшов пакет документації щодо присвоєння уже знищеному будинку статусу пам’ятки.

Раніше було відомо, що будівлю намагалися знищити забудовники. Активіст та співзасновник памʼяткоохоронного хабу «Цегла» Дмитро Перов писав, що на тому місці хочуть побудувати новий житловий комплекс «Тургеневъ», хоча Український інститут національної памʼяті постановив, що будівництво не відповідає вимогам закону щодо деколонізації.

У прокуратурі розповіли, що ще в січні наклали арешт на садибу із забороною користування, розпорядження та відчуження. Попри це, протягом тривалого часу там проводили будівельні роботи, зокрема капітальне будівництво, без відповідного погодження міністерства. А 19 липня, попри накладений арешт, невідомі всупереч обмежувальним вимогам із застосуванням важкої будівельної техніки зруйнували будинок.

Увечері 20 липня кілька сотень людей вийшли на мітинг проти знищення історичної забудови в місті. Мітингувальники скандували: «Кличко — мародер», «Досить нищити наше місто», «Коли ми почнемо обирати спадщину, а не Тургенєва?». Сам міський голова Києва вважає несправедливими закиди в його бік.