Мінкульт вніс зруйновану садибу Зеленських до списку пам'яток архітектури
Міністерство культури та інформаційної політики визнало садибу Зеленських ХІХ століття у Києві пам'яткою архітектури. Днями будівлю садиби зруйнували.
Про це hromadske повідомили у МКІП.
Організація «Цегла», яка називає себе «пам’яткоохоронним хабом», повідомила, що 23 липня члени Експертної ради у МКІП одноголосно підтримали рішення визнати садибу Зеленських памʼяткою, а Департамент охорони культурної спадщини КМДА — зобовʼязати внести її до переліку памʼяток міста.
Чому тільки зараз?
Раніше міський голова Києва Віталій Кличко поскаржився, що за останні роки місто скерувало до Мінкульту десятки звернень про те, щоби внести понад 1,5 тисячі пам’яток і щойно виявлених об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Але Міністерство культури внесло тільки близько сотні.
У відповідь очільник МКІП Ростислав Карандєєв зауважив, що від Департаменту охорони культурної спадщини КМДА за останні два роки надійшли звернення щодо 817 обʼєктів, а накази ухвалили тільки щодо 242 пам’яток, бо лише стосовно них облікова документація відповідала вимогам законодавства. Міністерство звинуватило КМДА у поданні документації, яка була підготовлена неуважно та містила численні грубі помилки.
«Щодо Будинку Євменія Зеленського: він не внесений до Державного реєстру нерухомих памʼяток тільки з однієї причини — КМДА за весь час не спромоглася підготувати й подати необхідну документацію», — сказав очільник міністерства Ростислав Карандєєв.
Знесення садиби Зеленських
У центрі Києва ввечері 19 липня несанкціоновано знесли історичну садибу Зеленських, зведену ще в 1890 році. Міська влада заявила, що обурена ситуацією, і назвала знесення «цинічною провокацією». За її словами, знесення будівлі відбулося через кілька днів після того, як до КМДА надійшов пакет документації щодо надання уже знищеному будинку статусу пам’ятки.
Раніше було відомо, що будівлю намагалися знищити забудовники. Активіст і співзасновник памʼяткоохоронного хабу «Цегла» Дмитро Перов писав, що на тому місці хочуть побудувати новий житловий комплекс «Тургеневъ», хоча Український інститут національної памʼяті постановив, що будівництво не відповідає вимогам закону щодо деколонізації.
У прокуратурі розповіли, що ще у січні наклали арешт на садибу із забороною користування, розпорядження та відчуження. Попри це, протягом тривалого часу там проводили будівельні роботи, зокрема капітальне будівництво, без відповідного погодження міністерства. А 19 липня, попри накладений арешт, невідомі всупереч обмежувальним вимогам із застосуванням важкої будівельної техніки зруйнували будинок.
Увечері 20 липня кілька сотень людей вийшли на мітинг проти знищення історичної забудови у місті. Мітингувальники скандували: «Кличко — мародер», «Досить нищити наше місто», «Коли ми почнемо обирати спадщину, а не Тургенєва?». Сам міський голова Києва вважає несправедливими закиди в його бік.