Підтоплення тунелів у метро Києва: двом службовцям оголосили підозри
Двом посадовцям КП «Київський метрополітен» повідомили про підозру через підтоплення тунелів між станціями «Деміївська» та «Либідська».
Про це повідомили Офіс генпрокурора та Департамент стратегічних розслідувань Нацполіції.
Так, підозри вручили начальнику служби колії, тунельних споруд і будівель та головному інженеру. Їм інкримінують службову недбалість, що призвела до тяжких наслідків (ч. 2 ст. 367 КК України).
За даними слідства, через неналежне виконання обов’язків працівників метрополітену в тунелі метро виникла розгерметизація, тріщини у стінах та подальше підтоплення на ділянці в межах Оболонсько-Теремківської лінії.
Службовцям закидають, що вони не проводили огляд тунелів, обстеження та спостереження за ослабленими конструкціями і спорудами.
Це призвело до потрапляння води в тунель на перегоні між станціями метро «Деміївська» та «Либідська», появи утворень-сталактитів, вимивання та порушення цілісності гідроізоляції тунелю метро протягом тривалого часу. Через це відбулося поступове руйнування окремих елементів тунелів.
За результатами експертиз встановлено, що експлуатація тунелю метро між станціями «Деміївська» та «Либідська» є неналежною і не відповідає будівельним нормам та правилам.
Окрім того, закриття станцій метро на Оболонсько-Теремківській лінії та організація наземного руху на цій ділянці лише з грудня 2023 року до березня 2024-го обійшлася бюджету Києва у понад 138,5 мільйона. А «Київський метрополітен» недоотримав доходів майже на 26 мільйонів гривень.
У прокуратурі зазначають: ці суми збитків не є остаточними, оскільки ремонт тунелю метро між станціями «Деміївська» та «Либідська» і його фінансування ще тривають.
Так, для ліквідації наслідків аварії та розроблення необхідної проєктно-технічної документації «Київський метрополітен» уклав угоду з комерційною структурою на понад 40 мільйонів гривень. За попередніми підрахунками, для відновлення пошкодженого тунелю столичної підземки необхідно більше ніж 400 мільйонів гривень.
Яке покарання?
За вказаною статтею фігурантам загрожує до п'яти років за ґратами з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та зі штрафом (або без нього).
Наразі до суду підготовлені клопотання про обрання підозрюваним запобіжних заходів у вигляді цілодобового домашнього арешту та відсторонення від посад.
Під час слідства встановлюються та збираються докази щодо інших посадовців КП «Київський метрополітен» і КМДА, службова недбалість яких призвела до таких наслідків.
Закриття станцій
Громадська ініціатива «Пасажири Києва» 8 грудня 2023-го повідомила, що рух поїздів від станції метро «Деміївська» до «Теремків» на синій гілці зупинили через розгерметизацію тунелю. У мережі з’явилися відео того, як вода пішла на колії.
Наразі рух поїздів від «Деміївської» до «Теремків» призупинили на час ремонту перегінного тунелю. Поїзди курсують синьою гілкою лише між станціями «Героїв Дніпра» та «Либідська» (вона є кінцевою). Водночас працюють дублювальні маршрути наземного транспорту.
Міський голова Віталій Кличко заявляв, що рух метрополітену відновлять до кінця літа 2024-го. А от гендиректор холдингу, який займається ремонтом тунелю, казав, що для робіт знадобиться більше часу — ремонт, за його словами, мають завершити до осені.