Знесення садиби Зеленських: співвласнику будівлі обрали запобіжний захід
Шевченківський районний суд Києва обрав запобіжний захід співвласнику садиби Зеленських — столичної історичної будівлі, яку нещодавно знесли.
Про це пише «Суспільне».
На нього поклали особисті зобов'язання. Йдеться про обов'язки прибувати до слідчого, повідомляти про зміну місця проживання, утримуватися від спілкування зі свідками і здати паспорти. Запобіжний захід діятиме до 23 вересня.
Прокуратура вимагала обрати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, бо вважає, що є ризик переховування підозрюваного від органів досудового розслідування й суду. Там кажуть, що фігурант у 2023 році виїжджав за кордон через систему «Шлях».
Водночас сторона захисту наполягала в суді, що зруйнована будівля не перебувала в реєстрі нерухомих пам'яток.
«Ми маємо докази того, що садиба Зеленських не є культурною пам'яткою. Маємо відповідь від Мінкульту, що об'єкт не внесений в реєстр і не належить до культурної спадщини», — сказала адвокатка.
Сам підозрюваний заявив на засіданні, що не визнає свою вину. За його словами, в садибі Зеленських мала бути реконструкція. Мав бути відновлений її зовнішній та внутрішній вигляд у межах фундаменту.
Напередодні слідчі оголосили власникові будинку про підозру за ч. 1 ст. 388 Кримінального кодексу України — умисне пошкодження та знищення майна, на яке суд наклав арешт.
Пізніше того ж дня стало відомо, що Міністерство культури та інформаційної політики визнало садибу Зеленських ХІХ століття у Києві пам'яткою архітектури. Днями будівлю садиби зруйнували.
Знесення садиби Зеленських
У центрі Києва ввечері 19 липня несанкціоновано знесли історичну садибу Зеленських, зведену ще у 1890 році. Міська влада заявила, що обурена ситуацією, і назвала знесення «цинічною провокацією». Мовляв, знесення будівлі відбулося через кілька днів після того, як до КМДА надійшов пакет документації щодо присвоєння уже знищеному будинку статусу пам’ятки.
Раніше було відомо, що будівлю намагалися знищити забудовники. Активіст та співзасновник памʼяткоохоронного хабу «Цегла» Дмитро Перов писав, що на тому місці хочуть побудувати новий житловий комплекс «Тургеневъ», хоча Український інститут національної памʼяті постановив, що будівництво не відповідає вимогам закону щодо деколонізації.
У прокуратурі розповіли, що ще в січні наклали арешт на садибу із забороною користування, розпорядження та відчуження. Попри це, протягом тривалого часу там проводили будівельні роботи, зокрема капітальне будівництво, без відповідного погодження міністерства. А 19 липня, попри накладений арешт, невідомі всупереч обмежувальним вимогам із застосуванням важкої будівельної техніки зруйнували будинок.
Увечері 20 липня кілька сотень людей вийшли на мітинг проти знищення історичної забудови в місті. Мітингувальники скандували: «Кличко — мародер», «Досить нищити наше місто», «Коли ми почнемо обирати спадщину, а не Тургенєва?». Сам міський голова Києва вважає несправедливими закиди в його бік.