Правозахисники розкритикували проєкт «Хочу к своим» для обміну колаборантів на полонених українців
Правозахисні організації виступили проти проєкту українських спецслужб «Хочу к своим», який позиціюється як механізм обміну полонених українців на зрадників і колаборантів. Закликають дотримуватися міжнародного права та не шукати «зрадників» серед своїх громадян.
Про це йдеться в заяві, яку станом на вечір 31 липня підписали 12 організацій, передає Центр прав людини ZMINA.
Проєктом передбачається, що засуджені в Україні за колабораціонізм та державну зраду можуть дати згоду на обмін на цивільних українців, які перебувають у російській неволі.
Правозахисники визнали, що існує «гостра потреба» пошуку шляхів повернення цивільних громадян України, незаконно позбавлених свободи в росії. Таких, за даними правозахисників, нараховується щонайменше 1770 людей — і ця цифра зростає.
Проте наголошують, що методи та шляхи повернення цивільних «мають значення», оскільки Україна є демократичною правовою державою, яка перебуває на шляху інтеграції до ЄС та має забезпечувати дотримання прав та свобод людини навіть в умовах війни.
Підписанти зазначають, що сам обмін цивільними суперечить міжнародному гуманітарному праву. Крім того, Україна має намір віддавати росії своїх громадян. А це означатиме, що Україна відмовляється від правових гарантій для своїх громадян, які діють під час війни.
За словами правозахисників, важко переконатися в добровільності згоди засудженого на «обмін», адже він надаватиметься в умовах несвободи. Це може вважатися видворенням людини через її політичні переконання.
Також звільнення засуджених за злочини проти основ національної безпеки може посилити відчуття безкарності.
На думку правозахисних організацій, навіть оприлюднення такої кількості персональних даних на сайті проєкту не виправдане. Це може стати фактором додаткової стигматизації засуджених та створити реальні загрози переслідування й помсти на підконтрольній Україні території.
Крім того, правозахисники припускають, що росія може скористатися проєктом, щоб запропонувати українським чоловікам інструмент для уникнення мобілізації.
Також росіяни можуть збільшити затримання цивільних для поповнення «обмінного фонду», а самі обміни сприйматимуться як легітимізація незаконних судових процесів проти цивільних у рф та на окупованих територіях, йдеться в заяві.
Більше про проєкт
25 липня Головне управління розвідки Міноборони України, Служба безпеки України та Секретаріат уповноваженого з прав людини презентували проєкт «Хочу к своим».
На сайті проєкту оприлюднюється інформація про людей, засуджених за злочини проти основ національної безпеки.
Через спеціальну форму на сайті можна подати три типи заявок: «Бажаєте припинити співпрацю з ворогом?», «Знаєте, хто співпрацює з ворогом?» та «Бажаєте повернутися до росії?».
Перша заявка адресована громадянам України, які досі співпрацюють з росіянами. Вони можуть припинити співпрацю на визначених умовах, розповідав представник ГУР МОУ Андрій Юсов.