«Кортить гуляти вулицями з імперськими назвами — є Москва та Уфа»: в Одеській ОВА відповіли Труханову
В Одеській обласній військовій адміністрації відреагували на слова міського голови Геннадія Труханова, який виступив проти перейменування вулиць у місті. В ОВА кажуть, що Одеса була і є українським містом.
Свою реакцію на заяви Труханова в Telegram висловив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
За його словами, у нинішніх реаліях в українському місті немає місця вулицям на честь людей, що «отримували з рук путіна медалі, співпрацювали з Комітет державної безпеки — радянська спецслужбаКДБ чи оспівували Радянський Союз з імперією».
Кіпер наголошує, що саме зараз Одесі випав шанс відірватися від імперських наративів та бути сучасним та культурно незалежним українським містом, а не жити минулим.
«А якщо комусь дуже кортить прогулюватися вулицями з імперськими/радянськими назвами — є москва та уфа, а не українська Одеса. В Одесі такого не буде», — резюмував Кіпер.
Що передувало?
1 серпня міський голова Одеси Геннадій Труханов розкритикував останні перейменування в місті, які затвердила Одеська ОВА, та планує скасувати це рішення.
За його словами, міська влада виконала всі вимоги закону про «деколонізацію», доки мала на це повноваження. Натомість рішення Одеської ОВА Труханов назвав таким, що «обнуляє» місто.
«З огляду на логіку “деколонізаторів” ми маємо відмовитись від усього того, що зробило Одесу світовим брендом. Говорячи простою мовою — це “обнуляє” наше місто», — заявив міський голова.
Він, зокрема, не погоджується з перейменуванням вулиць Пушкінської, Буніна, Жуковського, Бабеля, Ільфа та Петрова, бульвару Жванецького та інших. Крім того, міський голова нарікає на вимогу демонтувати пам’ятник Пушкіну на Приморському бульварі.
Тим часом міський голова Дніпра Борис Філатов також виступав зі схожим повідомленням, коли Дніпропетровська ОВА перейменувала 292 об’єкти в області. За словами посадовця, міськрада Дніпра вже «обирає законні процедури», щоб «зупинити це божевілля», тобто перейменування.
Більше про перейменування
Днями, за рішенням Одеської ОВА, на карту Одеси нанесли 85 нових назв вулиць, скверів та провулків. Ще 347 об’єктів перейменували в самій області, розповіла заступниця голови департаменту культури ОВА Ярослава Різникова.
Вона наголосила, що під час перейменування зробили акцент на поверненні деяких суто історичних назв. Так, вулиці Пушкінській повернули назву Італійська, провулку Чайковського — Театральний, Гагарінському плато — Аркадійське.
Площа Думська стала Біржовою, оскільки міська рада розміщується в будівлі Старої одеської біржі — пам’ятці архітектури національного значення, а «думи» — це суто російська форма управління, пояснила посадовиця.
Крім того, три великих проспекти Одесі назвали іменами знакових постатей — Ярослава Мудрого (до цього називався на честь академіка Глушка), Володимира Великого (колишня назва — Добровольського) та Лесі Українки (раніше — Гагаріна).
Також в Одесі з’явилася вулиця на честь 28 бригади, бульвар Військово-морських сил та провулок Госпітальєрів.