В Інституті Патона заявили, що тризуб на «Батьківщині-матері» приварили без консультацій із ними. У музеї відповіли
У Національному музеї історії України у Другій світовій війни заявили, що уклали договір з Інститутом Патона для усунення дефектів на гербі скульптури «Батьківщина-мати» в Києві.
Про це повідомили на офіційній сторінці музею у Facebook.
Так там відповіли на слова директора Інституту Патона Ігоря Кривцуна, який напередодні заявив, що тризуб на скульптурі приварили не за технологією, яку розробили фахівці Інституту. Через це, мовляв, зварні шви може пошкодити корозія.
Крім того, погодження від Інституту начебто намагалися отримати вже після зварювальних робіт, однак в Інституті відмовилися надавати свій висновок.
У музеї зазначили, що зверталися до Інституту Патона восени 2023 року — вже після встановлення тризуба на скульптуру. Науковців просили обстежити герб, щоб надалі контролювати та моніторити його стан.
За результатами обстеження виявили «незначні локальні недоліки, які не впливають на експлуатацію металоконструкцій в агресивному середовищі». Водночас уже цьогоріч у липні музей уклав з Інститутом договір на надання послуг із випробування виробу.
Там запевнили, що музейна команда тримає «під пильним контролем» стан скульптури й тризуба.
Тризуб замість герба СРСР
У липні 2022 року в «Дії» завершилось ініційоване Мінкультом опитування щодо можливої заміни радянського герба на щиті монумента «Батьківщина-мати» в Києві. З-поміж майже 800 тисяч українців 85% опитаних виступили за заміну серпа й молота тризубом.
У липні 2023 року Державна інспекція архітектури та містобудування України видала дозвіл на заміну радянського герба.
Тодішній міністр культури Олександр Ткаченко зазначив, що вартість проєкту становитиме 28 мільйонів гривень. За його словами, це значно менше, ніж прораховували раніше. Гроші зібрали виключно від великого бізнесу, не беручи з бюджету.
Так, сам тризуб планували виготовити з двох типів металу: неіржавної сталі Метінвесту завтовшки 1,7 мм і сталі закордонного виробництва завтовшки 1,5 мм.
Проте згодом у Мінкульті повідомили, що тризуб виготовлять із європейського металу, оскільки сталь, яку надав металургійний комбінат «Запоріжсталь» для виготовлення частини «Тризуба Батьківщини», не відповідає технічним вимогам.
Водночас у «Запоріжсталі» не погодилися з висновками Мінкульту. Підприємство наголосило, що готове провести незалежну експертизу щодо якості сталі.
Зрештою, зранку 6 серпня на монументі «Батьківщина-мати» в Києві замість демонтованого радянського герба встановили український герб.