Військове кладовище будуватиме компанія, створена наступного дня після тендеру. Там пояснили, чому
Переможцем тендеру на будівництво національного меморіального військового кладовища оголосили консорціум «Білдінг Юа». Журналісти дізналися, що компанію створили через день після оголошення торгів. Водночас в установі кажуть, що це поширена практика.
Про це йдеться в офіційній заяві державної установи «Національне військове меморіальне кладовище».
Напередодні журналісти «Главкому» заявили, що «Білдінг Юа» створили 4 липня — тобто наступного дня після оголошення тендеру на будівництво І черги військового кладовища.
Одним із засновників цього консорціуму стало «Броварське шляхово-будівельне управління», співвласницею якого, за даними журналістів, до кінця 2023 року була громадянка росії Таміла Свиридова.
Крім того, журналісти зазначили, що тендерна документація «Білдінг Юа» містила низку невідповідностей для потреб замовника. Зокрема, компанія не підтвердила наявність деякого спеціалізованого обладнання.
У державній установі «Національне військове меморіальне кладовище» відповіли, що консорціум «Білдінг Юа» — це тимчасове об’єднання компаній для реалізації конкретного проєкту.
«Це є розповсюдженою практикою, яка не суперечить законодавству. І в цьому випадку — бізнес об’єднався для участі в такому масштабному проєкті, як створення Національного військового меморіального кладовища», — пояснили в установі.
Ці компанії не є «одноденками», запевнили в установі, а раніше вже мали досвід реалізації інших проєктів — зокрема Меморіального комплексу пам’яті жертв Голодоморів в Україні. Водночас там звернулися з проханням надати пояснення щодо ймовірного російського громадянства співвласниці консорціуму, про що повідомили журналісти.
В установі наголосили, що договір із компанією ще не підписали. Укласти його планують 6 серпня.
Більше про Національне військове меморіальне кладовище
На цьому кладовищі ховатимуть українських героїв, які ціною власного життя боронили незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
Раніше в Міністерстві культури пропонували розмістити кладовище на виїзді з Києва у Биківнянському лісі. Там уже створено Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили», де поховані жертви радянських репресій.
Однак у заповіднику сказали, що на території Биківнянського лісу неможливо побудувати меморіальне кладовище в найкоротші терміни. Частина лісу, в якій заплановано розмістити меморіальне кладовище, не повністю досліджена, тож там можуть бути невиявлені поховання, пояснюють у заповіднику.
Тож тепер меморіальне кладовище планують створити на території Гатненської громади Київської області. В уряді стверджували, що проєктування кладовища мають завершити до 30 липня 2025 року.
У грудні 2023 року Мінветеранів презентувало громадськості ескізний проєкт військового кладовища. За проєктом заплановано два види надгробних плит — у формі козацького хреста і стели, що заокруглена зверху. Обидва варіанти витримані в єдиному стилі, що відповідає статусу національного меморіалу. Також громадськості показали дві каплиці — у сучасному стилі та стилізовану під давньоруську.
Проте заплановане будівництво викликало протести місцевих жителів, які вважають, що близькість майбутнього кладовища до населених пунктів вплине на їхні поверхневі води. Окрім того, екологічна організація стверджувала, що військове кладовище планують облаштувати у місці з високим рівнем ґрунтових вод, тобто нібито «в болоті».