«Готовність до діалогу є»: BBC дізналося подробиці зустрічі делегації Вселенського патріархату з Онуфрієм
Напередодні Дня Незалежності делегація Вселенського патріархату зустрілася з настоятелем Української православної церкви московського патріархату митрополитом Онуфрієм. Це був перший офіційний і прямий контакт з 2018 року — моментом розриву спілкування.
Про це пише ВВС з посиланням на співрозмовників, повʼязаних як з УПЦ, так і з Вселенським патріархом.
«Готовність до діалогу є. Головне її не нищити і показати свої добрі наміри», — запевнило джерело, близьке до Вселенського патріарха.
Співрозмовник BBC каже, що зустріч відбулася вперше «у дуже братській атмосфері». Поки що факт зустрічі та початок розмови — це головний результат.
«Ще рано говорити про плоди зустрічі, але деяким діячам аж дуже хочеться, щоб плодів не було», — заявив, натякнувши, що в Україні є противники «плідних перемовин щодо порозуміння між православними».
У Вселенському патріархаті BBC вказали, що митрополит Онуфрій сам побажав зустрітися ще на початку літа і навіть передав тоді патріарху Варфоломію подарунок через митрополита Православної церкви в США Тихона.
Джерело в УПЦ зауважило, що після зустрічі сторонам стало зрозуміло, що інформацію про позицію Константинопольської патріархії вітчизняні ЗМІ не рідко подають в стилі «видання бажаного за дійсне». Зокрема, за його словами, йдеться про нібито схвалення патріархом Варфоломієм «законодавчої заборони УПЦ».
«Якщо образно, то панувала думка, що ПЦУ для всіх стала наче валіза без ручки, тягнути яку стає все важче. Звісно, церкві потрібно йти вперед. А вже з такою валізою, чи якось її переобладнати, над цим слід наполегливо думати і молитись всім сторонам», — наголосив співрозмовник.
Ще рік тому Вселенський патріарх створив комісію, яка мала б займатися питанням діалогу українських православних.
Як вказує BBC, наразі важко сказати, яким може бути цей діалог та порозуміння. За словами співрозмовників видання, про якийсь новий томос чи створення екзархату (прямого представництва патріарха, яке б йому напряму підпорядковувалось), щоб до нього долучилась частина УПЦ, не йдеться.
Зазначимо, що УПЦ МП слідом за російською православною церквою у 2018 році розірвала стосунки з Вселенським патріархатом. Це було пов’язано зі створенням та проголошенням автокефальної Православної церкви України, якій патріарх Варфоломій надав томос.
Більше про візит
Делегація Вселенського патріархату прибула у Київ 21 серпня. Серед її учасників — священнослужителі, які є українцями за походженням.
Як казали у Вселенському патріархаті, основну увагу під час візиту приділять пошуку шляхів порозуміння між православними України та діалогу для досягнення єдності у церковному питанні.
Окрім УПЦ МП, делегація також зустрілася з настоятелем Православної церкви України митрополитом Епіфанієм, керівником УГКЦ Святославом, а також колишнім патріархом УПЦ КП митрополитом Філаретом.
Запланована зустріч і з президентом України Володимиром Зеленським.
Законопроєкт «проти УПЦ МП»
У Верховній Раді ухвалили законопроєкт, який передбачає заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних з росією. Таким документом може бути припинена діяльність УПЦ МП.
Так, відповідальний орган має проводити релігієзнавчу експертизу організацій щодо підлеглості центрам упливу в рф. Якщо є порушення, релігійній організації видають припис, аби та їх усунула. Якщо організація порушить термін, щодо неї мають звернутися до адмінсуду з вимогою її «закрити».
Далі має відбутися суд, який вирішить, забороняти релігійну організацію чи ні. Під релігійною організацією мається на увазі не вся УПЦ МП загалом, а окремі юридичні особи, які її представляють. Тобто кожна окрема парафія, єпархія — і далі за церковно-адміністративною ієрархією. Станом на 2021 рік УПЦ МП мала 12,4 тисячі зареєстрованих організацій в Україні.
В УПЦ наголошували, що діють юридично в межах українського законодавства, а рішення назвали «розмитим». Мовляв, ідеться про московський патріархат, «а УПЦ, відповідно до всіх установчих документів, є самостійною, незалежною і не підпорядковується московському патріархату».
Після ухвалення законопроєкту в УПЦ МП заявили, що «Українська православна церква й надалі буде жити як істинна церква, а будь-які спроби її заборонити можуть призвести до дискредитації тих, хто цього прагне».