У Великій Британії ув'язнили екоактивісток, які облили супом «Соняшники» ван Гога

У Великій Британії ув'язнили двох активісток екоруху Just Stop Oil за те, що вони облили томатним супом картину Вінсента ван Гога «Соняшники» в Лондонській національній галереї у 2022 році.

Про це пише Guardian. 

23-річна Фібі Пламмер відбуде у вʼязниці два роки за пошкодження рами картини приблизно на 10 000 фунтів стерлінгів. Ще одна фігурантка справи — 22-річна Анна Голланд — отримала 20 місяців за той самий злочин, але відбуде тільки половину.

Під час винесення вироку суддя заявив: «Ви двоє просто не мали права робити те, що ви зробили з “Соняшниками”, і ваша зарозумілість, коли ви думали інакше, заслуговує найсуворішого засудження».

Обвинувачені обійнялися й послали поцілунки з лави підсудних, перш ніж їх відвели до камер.

«Мій вибір сьогодні — прийняти будь-які вироки, які я отримаю, з посмішкою, знаючи, що я знайшла спокій, роблячи все можливе, щоб запобігти стражданням і смерті незліченних мільйонів невинних людей. Я знайшла спокій, діючи згідно з совістю», — заявила активістка Пламмер. 

До цього понад 100 художників, діячів мистецтва та істориків написали відкритий лист, де закликали не засуджувати активісток, а їхній вчинок назвали таким, що «цілком відповідає мистецькому канону». 

Окрім того, більш ніж 64 тисячі людей, серед яких 10 членів парламенту Великої Британії, підписали петицію з проханням не ув'язнювати учасників ненасильницьких протестів.

Детальніше про ту акцію протесту

14 жовтня 2022 року екоактивістки зайшли до Лондонської національної галереї, облили «Соняшники» з банок томатного супу, приклеїли свої руки до стіни, де висіла картина, та виголосили промову про нафтову кризу.

«Що вартує більше — життя чи мистецтво? [...] Ви більше стурбовані захистом картини чи захистом нашої планети і людей?» — заявила одна з екоактивісток.

Унаслідок акції в галереї знаменита картина не постраждала, лише рама зазнала невеликих ушкоджень. За 6 годин після акції та чищення картину ван Гога повернули на місце.

У Just Stop Oil, яка називає себе коаліцією для припинення виробництва викопного палива у Великій Британії, пояснювали, що ця акція пов'язана із запланованим початком нового раунду видачі ліцензій на нафтогазові проєкти.

Активісти звинувачують британський уряд у бездіяльності щодо кризи вартості життя та кліматичної кризи.