Генштаб заперечив загрозу для військових IT-проєктів через «розвал» підрозділів: Це не розформування, а оптимізація
У Збройних силах України відреагували на заяви про «розвал» підрозділів, які розробляють IT-проєкти для війська. Кажуть, що йдеться про оптимізацію структури для посилення ефективності. Водночас це відбувається без шкоди для проєктів — робота над ними триває.
Про це hromadske розповів речник Генерального штабу ЗСУ Дмитро Лиховій.
Навесні головна інспекція Міноборони провела аудит функціонального призначення військових організаційних структур Генштабу та військових частин. За його висновками ініціювали оптимізацію штатної чисельності деяких структурних підрозділів та органів управління. Також ішлося про потребу скоротити кількість штабних посад, розповіли в Генштабі.
Цей процес торкнувся багатьох напрямів, зокрема й ІТ-сектору ЗСУ, що охоплює Центр геопросторових даних та Центр масштабування технологічних рішень (ЦМТР).
«Значення ІТ-рішень у сучасній високотехнологічній війні беззаперечне, тож відбулося не розформування підрозділів, а оптимізація їхньої структури», — заявив Лиховій.
На рівні головнокомандувача ЗСУ погодили рішення — до кінця року опрацювати пропозиції щодо покращення організаційно-штатної структури ЦМТР.
Як пояснив Лиховій, така оптимізація передбачає більш раціональне використання людських ресурсів, концентрацію на важливих напрямах та підвищення ефективності фахівців, які залишаються на посадах.
«Закиди про “знищення” IT-сфери в українському війську є хибними. Відбувається лише раціональне впорядкування людських ресурсів без шкоди для поточних розробок», — запевнив він.
Начальник Центру масштабування технологічних рішень капітан Валерій Чуркін підтвердив, що йдеться про покращення структури. Зокрема, це дозволить укомплектувати Центр додатковими, новими інженерами.
Він зазначив, що в ЦМТР є ще три місяці, щоб опрацювати пропозиції для ефективнішої схеми реалізації проєктів. Щодо цього очільник Центру контактує з профільним заступником головкома Андрієм Лебеденком.
«Центр вийде з цієї реформи посиленим і продовжить реалізовувати поточні проєкти. Тобто ця оптимізація зробить нас ефективнішими», — запевнив Чуркін та додав, що підрозділ існує в наявному штаті, а робота над проєктами триває.
Що передувало?
Українські військовослужбовці-айтівці заявили hromadske про «розвал» двох частин, які займалися розробкою IT-проєктів. Ці частини сформували на початку великої війни з мобілізованих айтівців, які мали розробляти проєкти для розвідки та ситуаційної обізнаності.
Однак після зміни керівництва ЗСУ взимку 2024 року військові зіштовхнулися з труднощами: частини потрапили під перевірку від десятка структур, а потім надійшли накази про переведення людей.
Після завершення перевірок прийшли директиви про розформування. Через це військові однієї з частин «висять» у розпорядженні по два місяці, тож можуть залишитися з мізерною зарплатою в 1,5-2 тисячі гривень.
А самі проєкти законсервовані, заявляли айтівці. Водночас потреби вдається закривати з допомогою донорів, які оплачують хмарні інфраструктури.