«На одних плечах війну не виграти». У Києві вийшли на пікет за чіткі терміни служби
У Києві на Хрещатику 5 жовтня зібрався пікет за встановлення чітких термінів військової служби. Попри дощ на головну вулицю столиці вийшли понад два десятки людей: родичі військових, друзі та волонтери.
Про це повідомив кореспондент hromadske.
Мітингувальники висловлювали такі лозунги: «На одних плечах війну не виграти», «Виснажена армія — це програна війна», «Не можна скинути війну на плечі добровольців».
Також люди стояли з плакатами із написами: «Чіткі терміни служби», «Честь, повага, подяка — чіткі терміни служби захисникам», «Досить пустих обіцянок, вимагаємо чітких термінів служби — 36 місяців».
Одна з учасниць пікету, Антоніна Данилевич, розповіла, що на такі акції ходить уже рік. Її чоловік зараз на фронті.
«Ми виходимо на пікети для того, щоб нашим добровольцям, які пішли у перші дні великої війни захищати нашу державу, встановили терміни служби. Не можуть бути одні й ті самі, вони виснажені. Закликаю владу не доводити до того, щоби хлопці йшли у Самовільне залишення частиниСЗЧ», — каже жінка.
Ще одна учасниця Олена додала, що її чоловік пішов на фронт із перших днів повномасштабної війни. На її думку, чіткі терміни служби покращили б ситуацію з мобілізацією, адже новобранці змогли би планувати майбутнє і відчувати менше страху.
«Зараз пішли великі хвилі СЗЧ. Натомість якщо встановити терміни, це буде контрольований відтік людей з армії. Це про справедливість і боєздатність. А втім, нині це навпаки, і СЗЧ, що є злочином, декриміналізують», — зазначила Олена.
У розмові згадали публічне СЗЧ військовослужбовця Сергія Гнезділова. Жінки зауважили, що сам факт самовільного залишення частини не підтримують, але вдячні Гнезділову, що «він привернув увагу до цієї проблеми».
«Він своїм учинком показав, що жодна людина не може перебувати в зоні бойових дій постійно. Що люди виснажуються, а наша влада просто ігнорує ці питання», — зауважила Антоніна.
Третя мітингувальниця, теж Олена, розповіла, що у перші дні великої війни на фронт пішли її найкращі друзі. Вона заявила: «Ми вимагаємо термінів, щоб військові знали, скільки їм ще доведеться прослужити».
Демобілізація
Верховна Рада 7 лютого підтримала оновлений урядовий законопроєкт про мобілізацію. Серед його пунктів була демобілізація військових після 36 місяців служби.
Перед тим як за закон про мобілізацію голосували в другому читанні, з нього виключили норми про демобілізацію та ротацію. ЗМІ писали, що такі зміни в законопроєкті ініціював головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.
У Міноборони казали, що від парламентського комітету є доручення протягом 8 місяців розробити новий закон, який стосуватиметься безпосередньо ротації та демобілізації. Проте згодом відомство оголосило, що планує внести законопроєкт на розгляд Верховної Ради впродовж найближчих кількох місяців.
У червні у ВР вже заявляли, що останнім терміном готовності законопроєкту є жовтень.