Суд остаточно залишив партію «Голос» без державного фінансування через недостовірні дані у звітах

Касаційний адміністративний суд 11 жовтня залишив у силі рішення Шостого апеляційного адміністративного суду щодо припинення державного фінансування партії «Голос». Політичній силі відмовили у скасуванні наказу Національного агентства з питань запобігання корупції, яким фінансування припинили через суттєві порушення у звітах.

Про це повідомили НАЗК та рух «Чесно».

Одним з аргументів «Голосу» під час засідання було те, що партія не вчинила повторюваного порушення у трактуванні Кодексу України про адміністративні правопорушення. Представники НАЗК натомість зазначали, що поняття повторюваності визначене в законі «Про політичні партії». 

Зрештою Касаційний адміністративний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін. Таке рішення остаточне й оскарженню не підлягає. 

Що передувало?

У червні Національне агентство з питань запобігання корупції виявило низку суттєвих порушень у звітах політичної партії «Голос» про майно, доходи та зобов’язання фінансового характеру за III та IV квартали 2020 року. 

Як стверджувало Агентство, йшлося про недостовірні відомості на понад 4,7 мільйона гривень.

НАЗК спочатку зупинило державне фінансування «Голосу», а згодом і припинило.

Як пише рух «Чесно», «Голосу» у 2021 році вже зупиняли державне фінансування. Тоді НАЗК знайшло порушення щодо фіктивних витрат партії на низку ФОПів у фінзвіті за 2 квартал 2020 року. Через це партія не отримувала кошти з державного бюджету аж до початку 2024 року.

Фінансування партій

Законодавство передбачає: якщо звіт партії оформили з грубими порушеннями або внесли в нього неправдиві дані, НАЗК може зупинити державне фінансування партії. Відновити його можуть, коли політсила усуне неточності.

Після перезавантаження НАЗК у 2020 році через виявлені порушення у звітах Національне агентство зупиняло фінансування «Батьківщини» та «Голосу», а у 2021 році — «Слуги Народу», яка добровільно подала звіт до НАЗК. Після усунення цими партіями порушень НАЗК відновило їхнє фінансування, зокрема й «Голосу».

У НАЗК запевняють, що такі рішення є унікальною практикою не лише в Україні, а й за кордоном, і дозволяють формувати культуру доброчесного використання державних коштів для цілей діяльності політичних партій.