Від Зеленського хочуть припинення «невчасного демонтажу» пам’ятника Пушкіну в Одесі: ЮНЕСКО отримало лист
Низка українських та закордонних культурних діячів написали лист до організації ЮНЕСКО з проханням звернутися до президента України Володимира Зеленського. Хочуть, щоб він припинив «невчасний демонтаж культурної спадщини» Одеси, зокрема пам’ятника російському поету Олександру Пушкіну.
Про це йдеться в листі до ЮНЕСКО, який опублікувала італійська газета Il Foglio.
Автори листа нагадали, що в січні 2023 року Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО визнав історичний центр Одеси об’єктом всесвітньої спадщини під загрозою через постійні повітряні атаки росії.
Однак тепер, йдеться в листі, «над спадщиною міста нависла нова загроза» — рішення обласної держадміністрації демонтувати 19 пам’яток та позбавлення охоронного статусу для інших.
Ці рішення, мовляв, ухвалили без консультацій із громадськістю, а громадяни дізналися про них «як про доконаний факт» лише зі ЗМІ.
Автори стверджують, що деколонізація Одеси, історичний центр якої побудували за часів російської імперської адміністрації, — це «небезпечно слизький шлях», адже «поспішна імплементація нового законодавства» буцімто ставить під загрозу значну частину світової спадщини Одеси та її «поліфонічного космополітичного духу».
Зокрема, в листі кажуть про «прибирання з вулиць» імен «деяких найвидатніших одеситів», зокрема радянського маршала Родіона Малиновського, російських письменників Івана Буніна й Костянтина Паустовського, а також запланований демонтаж пам’ятника російському поету Олександру Пушкіну.
«Свавільний та авторитарний демонтаж матеріальної та нематеріальної світової спадщини Одеси, включно з пам'ятниками, які були збудовані та належать її громаді, не лише розриває архітектурну тканину міста, але й впливає на культурну пам'ять. Це впливає на культурну пам'ять Одеси та її легендарну ідентичність як притулку космополітичної свободи», — вважають автори та підписанти листа до ЮНЕСКО.
Вони кажуть, що будь-яке рішення щодо культурної спадщини Одеси мають ухвалювати через експертну оцінку та справжні громадські дебати. За їхніми словами, сотні громадян вже зверталися до обласної адміністрації з петиціями щодо культурних об'єктів Одеси, але реакції, мовляв, не отримали.
Тож автори листа просять ЮНЕСКО звернутися до Володимира Зеленського, щоб той відклав рішення про деколонізацію Одеси «до більш сприятливого часу, який […] настане незабаром після закінчення війни».
Під листом уже підписалися низка культурних діячів України та закордону. Зокрема, донька російського письменника, що жив в Одесі, Ісаака Бабеля Лідія, його онук Андрій Маляєв-Бабель, українська диригентка Оксана Линів та краєзнавець і військовий Олександр Бабіч.