Садибу Терещенка на Житомирщині, де був монастир УПЦ МП, повернули у власність держави

Будинок-садибу Терещенка у селі Червоне, що в Бердичівському районі Житомирської області, повернули у власність держави за рішенням суду. Раніше він був у безоплатному користуванні Української православної церкви московського патріархату, яка створила тут жіночий монастир.

Про це повідомили в Офісі генерального прокурора.

Там розповіли, що судовий позов був мотивований тим, що садиба перейшла у приватну власність у незаконний спосіб. В ОГП кажуть, що попри статус об’єкта під охороною зміна власників відбулася без обов’язкової процедури погодження з уповноваженими органами. 

Ще однією підставою звернення до суду стала потреба у збереженні пам’ятки архітектури як цінності для держави, оскільки зараз споруди вкрай занедбані, а деякі — в аварійному стані, а тому потребують реставрації та охорони.

Наразі будівлі маєтку передали на баланс Коростишівського професійного аграрного ліцею.

Більше про маєток і ситуацію довкола нього

Будинок-садиба Терещенка побудована у 1851 році графом Грохольським у неоготичному стилі. Після його смерті садибу продали родині українських промисловців-цукровиків та меценатів Терещенків. Вони його перебудували, а ще облаштували на території садиби авіамайстерні.

У XX столітті ці споруди пережили чимало поневірянь: з 1948 року тут діяло училище, але згодом його перенесли в інше місце. Потім там був інший навчальний заклад, та коли будівля опустіла, її розграбували.

Як пише «Суспільне», у 2000 році цей маєток передали в безоплатне користування УПЦ МП, де вона потім організувала жіночий монастир. Місцева влада натомість виступала за повернення його у власність громади, тому подавала судові позови з відповідною вимогою.

З 2021 року почалися суди з Житомирською єпархією УПЦ МП щодо маєтку Терещенків. У 2022-му суд визнав незаконною передачу садиби у власність церкви, після чого єпархія подала апеляцію, але програла. А у 2023 році суд постановив повернути цей маєток у власність держави.