Герої hromadske 2024

До свого 11-річчя hromadske нагородило 11 героїв. Цю нагороду ми започаткували торік на нашу 10-ту річницю, аби відзначати нею українців, які роблять неможливе, надихаючи нас і наших читачів. Це військові, медики, ветерани, волонтери, митці, спортсмени та підприємці, які своїм прикладом показують силу єдності, витривалості та віри.
Переможців обирала команда hromadske та наші читачі й читачки. Критеріями для оцінки номінантів були: досягнення у своїй галузі, вплив на суспільні процеси, активна громадянська позиція, лідерство, чесність.
Відданість професії (спеціальна номінація)
Вікторія Рощина
Віка жила журналістикою. Часто вона справляла враження безсмертної своєю впертістю й наполегливістю. З початком повномасштабної війни Віка ризикувала свободою та життям, щоб розповісти світові про страждання людей на окупованих територіях. У вересні 2024 року вона загинула в російському полоні.
Захисник року
Ігор Фльорко (Яр)
Під час Революції гідності 17-річний Ігор разом з товаришами їздив із рідного Львова до Києва, щоб не пропустити ключові події країни. А вже у 2015 році пішов служити артилеристом у добровольчий батальйон «Азов». Відтоді він провів на війні майже 10 років (з невеликою перервою на цивільне життя).
Військовий медик року
Святослав Микитюк
До повномасштабної війни Святослав був хірургом в одному з медзакладів Хмельницького. Сьогодні він рятує життя українських захисників. Осколкові поранення, переломи, ампутації — це буденність, з якою стикаються військові медики на передовій. Вони й самі нерідко стають мішенню для ворожих обстрілів, але попри всі ризики невпинно виконують свою складну місію.
Волонтер року
Олексій Юков
Олексій 24 роки займається пошуком загиблих і зниклих безвісти. Волонтерська пошукова група «Плацдарм», яку він очолює, першою в Україні почала займатися пошуком загиблих — ще під час війни на Донбасі (АТО). Зараз же волонтери під керівництвом Олексія шукають тіла російських солдатів, місцевих мешканців, яких закатували й убили, українських військових, що загинули, захищаючи незалежність України.
Марафонець року
Роман Кашпур
Перший український ветеран з ампутацією кінцівки, який узяв участь у забігах найпрестижнішої світової серії World Marathon Majors. На марафонській дистанції відмовлявся від передбачених правилами спецхарчування та води. Після ампутації Роман тягнув 16-тонний літак злітною смугою і ходив у штурм на протезі, створеному лише для купання.
Спортсмен року
Андрій Трусов
Плавець, чемпіон Паралімпійських ігор 2024, володар золотої та трьох срібних медалей, світовий рекордсмен. Встановлений рекорд Андрія назавжди ввійде у спортивну історію: 26,38 секунди на дистанції 50 метрів вільним стилем. Це більше ніж просто спортивні здобутки — це символ незламності та натхнення для нас усіх.
Спортсменка року
Ярослава Магучіх
Легкоатлетка, олімпійська чемпіонка, яка підкорила планку на висоті 2,10 м, побивши 37-річний рекорд. Її неймовірні досягнення доводять, що неможливе — можливе. Ярослава стала найкращою спортсменкою Європи у 2024 році.
Музичний гурт року
Vivienne Mort
Гурт, який своїм унікальним звучанням і глибокими текстами захопив серця сотень тисяч слухачів. Їхня музика — це тонке поєднання емоцій, поезії та сміливих експериментів. У 2024 році, після шестирічної перерви, гурт випустив новий альбом «Фата», який містить 13 композицій і став ретранслятором переживань та життя в новій реальності.
Митець року
Сергій Жадан
Поет, прозаїк, музикант, громадський діяч. Голос покоління. А з 2024 року — військовослужбовець Національної гвардії України. Окрім іншого, він заснував «Радіо Хартія», основна мета якого — «зшивати суспільство, яке зараз роз'єднане».
Бізнес року
«Нова пошта»
Компанія, яка не лише змінила уявлення про логістику в Україні, але й стала символом надійності та швидкості навіть у воєнний час, доставляючи посилки до прифронтових міст. Завдяки її новаторським підходам і постійному вдосконаленню сервісу мільйони українців отримують посилки в найвіддаленіші куточки країни.
Реабілітологи року
Superhumans
Організація, яка своєю діяльністю змінює життя людей, надаючи їм не лише фізичну реабілітацію, але й надію на майбутнє. Завдяки новітнім методикам, висококваліфікованим фахівцям та невтомній відданості справі вони допомагають пораненим військовим і цивільним повертати втрачені можливості й відновлювати віру в себе.
Натхнення року
Мілана Компанієць
Аби витягнути сина з полону, мати влаштовувала пікети й пресконференції, брала приступом Верховну Раду та Міністерство у справах ветеранів. Вона боролася, коли всі навколо казали зупинитися і здатися. Ця нагорода — за кожен день очікування та нездоланну силу материнської любові, яка здатна перемогти навіть найглибшу тишу.
Kormotech — партнер номінації «Волонтер року».
Kooperativ — партнер локації.