Кількість порушень зі зброєю збільшилась у 42 рази за час великої війни. МВС закликає декларувати її

Кількість правопорушень, скоєних на території України з використанням вогнепальної зброї, вибухових речовин та боєприпасів, на третьому році великої війни збільшилася у 42 рази, порівнюючи з 2021 роком.

Про це повідомили в МВС України, цитує «Інтерфакс-Україна».

За даними міністерства, у 2021 році було зареєстровано 273 таких злочинів, у 2022 році — 1267. Вже у 2023 це число сягнуло 11 186. Станом на сьогодні, за неповний 2024 рік, вже зареєстровано 11 489 таких злочинів.

У серпні в МВС повідомляли, що на руках в українців може бути від 2 до 5 мільйонів одиниць незадекларованої зброї — йдеться про зброю, знайдену на деокупованих землях або видану Силами оборони на початку великої війни.

Збільшення незареєстрованої зброї може призвести до збільшення кількості злочинів, скоєних із її застосуванням. Так, за даними Офісу генерального прокурора, за неповний 2024 рік кількість усіх облікованих злочинів із використанням зброї та боєприпасів, які розслідуються правоохоронними органами, становить 14 817.

Декларування зброї

У листопаді набув чинності закон про декларування зброї, яку цивільні знайшли під час воєнного стану. Люди, які мають на руках знайдену зброю (або зброю без відповідних документів), мають один місяць, аби задекларувати та уникнути кримінальної відповідальності за незаконне зберігання. Боєприпасів це теж стосується.

Після завершення місячного терміну (з 25 грудня) знайдена цивільними вогнепальна зброя також підлягає декларуванню. Загалом цивільна людина, яка знайшла вогнепальну зброю, її основні частини або боєприпаси до неї, зобов’язана негайно повідомити поліції про це та впродовж 24 годин передати їх у будь-який зручний спосіб для подальшої здачі чи декларування, або вказати на їхнє розташування для подальшого вилучення.

Законодавство передбачає, що задекларовану зброю — бойовий пістолет, автомат, снайперська гвинтівка відповідного калібру — можна залишити собі. Але застосовувати лише для відсічі та стримування збройної агресії проти України. У такому разі на людину поширюються ті самі правила, що й на військовослужбовців під час виконання завдань.

Після припинення / скасування воєнного стану зброю необхідно здати поліціянтам упродовж 90 днів. Потім, за заявою, на цю зброю можна буде набути право власності. А втім, треба буде пройти перевірки. В іншому разі зброя переходить у державну власність, а боєприпаси утилізують.