Верещук спростувала заяви про повернення переселенців на окуповані території: Зворотний рух неможливий

Заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук спростувала заяву про те, що частина внутрішньо переміщених осіб повертається на тимчасово окуповані території. Вона наголосила, що ніяких даних про це у держави немає.

Про це вона розповіла у коментарі «Суспільному».

Верещук розповіла, що за останні місяці кількість внутрішньо переміщених осіб скоротилася на 250 тисяч. Це пов’язано з тим, що частина переселенців виїхала за кордон, а інша — повернулася на раніше деокуповані території у Харківській та Херсонській областях. Інформацію про повернення людей в окупацію вона назвала маніпуляцією.

«У нас закриті кордони з росією і Білоруссю. Люди можуть в'їжджати з окупованих територій, але зворотний рух фактично неможливий», — зазначила Верещук.

Посадовиця також наголосила, що за час повномасштабної війни Україна виділила на підтримку ВПО 150 мільярдів гривень, що є другою статтею витрат після оборони.

Що передувало?

Раніше народний депутат і член Комітету Верховної Ради з питань прав людини Максим Ткаченко заявив, що серед близько 5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на окуповані території вже повернулися 150 тисяч. Зокрема, кожен третій маріуполець, що залишив місто після його окупації, згодом туди повернувся.

За словами Ткаченка, переселенці не змогли почати нове життя на території, підконтрольній Україні. Там вони, мовляв, не отримали житла, соціальної підтримки, компенсацій та роботи.

Згодом депутат спростував свою заяву про кількість переселенців, які повертаються на окуповані території. Він також наголосив, що таких даних немає, а його припущення було емоційним.

Переселенці в Україні

За даними Міністерства соціальної політики, станом на 22 жовтня в Україні нараховувалося 4,6 млн переселенців, що на 300 тисяч менше, ніж було на початку року. Найбільше ВПО зареєстровано в Донецькій та Харківській областях.

З початку повномасштабної війни уряд підтримував громадян, які змушені були стати ВПО, запровадивши допомогу на проживання.

З 1 березня виплати продовжили, проте не всім. Першочергово — тим людям, які не мають можливості працювати, доглядають дітей або важкохворих чи людей з інвалідністю, не мають доходів чи мають низькі доходи.

У 2025 році допомогу переселенцям не планують збільшувати, але хочуть надати субсидію на оренду житла, повідомляв прем’єр-міністр Денис Шмигаль.