AP: США закликають Україну мобілізувати юнаків з 18 років

Адміністрація президента США Джо Байдена закликає Україну знизити мобілізаційний вік до 18 років, щоб швидко збільшити чисельність своєї армії.

Про це повідомляє Associated Press із посиланням на власне джерело.

Чиновник адміністрації Байдена, який говорив на умовах анонімності, сказав, що демократи хочуть, щоб Україна знизила вік мобілізації до 18 років з 25 років. Це необхідно, щоб допомогти розширити резерв чоловіків призовного віку.

Чиновник сказав, що «чиста математика» ситуації, в якій зараз опинилась Україна, полягає в тому, що їй потрібні додаткові війська для боротьби.

З початку вторгнення росії в лютому 2022 року Білий дім виділив понад 56 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні та планує надіслати Києву ще мільярди до того, як Байден залишить посаду.

«Але час спливає, адміністрація Байдена наголошує, що Україна має необхідну зброю і тепер повинна швидко збільшити кількість своїх військ, якщо збирається продовжувати боротьбу з росією», — йдеться у публікації.

Як зазначив чиновник, українці вважають, що їм потрібно мобілізувати ще близько 160 тисяч людей, але адміністрація США вважає, що, ймовірно, знадобиться більше.

За словами європейських чиновників, які побажали залишитися анонімними, український президент Володимир Зеленський також чує занепокоєння від союзників інших західних країн стосовно того, що Україна «має проблему з кількістю військ, а не з озброєнням».

Європейські союзники також підкреслили, що через нестачу людей незабаром Україна не зможе вести бойові дії в Курській області.

Що передувало?

Раніше радник керівника Офісу президента України Сергій Лещенко писав, що американські політики з обох партій нібито тиснуть на президента України Володимира Зеленського щодо мобілізації тих, кому від 18 до 25 років.

За його словами, президент «не продавився і продовжує переконувати політиків з обох партій давати зброю без зміни призовного віку».

Про те, що іноземні партнери порушують питання про зниження призовного віку до менш ніж 25 років, також заявляв народний депутат і член парламентського Комітету з питань нацбезпеки й оборони Федір Веніславський.

Союзники нібито вважають, що люди віком 18-25 років найбільш ефективно здатні воювати «з огляду на свої фізичні та психологічні якості», казав Веніславський.

Зеленський запевняв, що Україна не планує зменшувати мобілізаційний вік, попри те, що партнери держави хотіли б такого рішення. За його словами, наразі це небезпечно.

Зменшення призовного віку

2 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про зменшення граничного віку перебування громадян на військовому обліку призовників з 27 до 25 років. Парламент ухвалив його ще у 2023 році.

Такі зміни до законодавства щодо зменшення граничного віку перебування громадян на військовому обліку призовників спільно напрацювали Міністерство оборони та Збройні сили України.

Там пояснювали, що під час дії режиму воєнного стану немає потреби у перебуванні громадян на військовому обліку призовників до 27 років. А президент Володимир Зеленський казав, що зниження призовного віку потрібне, бо молоді люди мають кращу фізичну підготовку, а також швидше орієнтуються у технологіях, які широко застосовуються в бойових діях.

Тим часом народний депутат і секретар Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко заявив, що рівень мобілізації в Україні знизився після кількох місяців дії відповідного закону, а тому треба вживати «радикальних» заходів — наприклад, знижувати призовний вік.