Журналісти закликають Раду не ухвалювати закон, який створює загрозу для викривачів корупції
Українські медійники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкт про посилення відповідальності за публікацію інформації з публічних електронних реєстрів.
Про це повідомив журналіст Михайло Ткач.
Законопроєкт № 10242 пропонує внести правки у статтю Кримінального кодексу, зокрема — посилити кримінальну відповідальність під час війни за розголошення даних з державних реєстрів до 8 років ув’язнення. При цьому не передбачається звільнення від відповідальності для викривачів корупції.
Ткач зазначає, що навіть чинне законодавство створює загрозу для викривачів корупції. Навіть якщо суд визнає, що інформація, яку вони розголошують, є суспільно необхідною, вони можуть зазнавати кримінального переслідування.
«Це створює страх серед тих, хто розкриває корупційні схеми та зловживання владою. Це також порушує захист від кримінального переслідування передбачений законами України “Про інформацію” та “Право на доступ до публічної інформації” за розголошення інформації з обмеженим доступом», — пише Ткач.
Окрім того, збільшуючи покарання до 8 років, цей злочин переводять у категорію тяжких. Кримінальний процесуальний кодекс дозволяє проводити негласні слідчі дії (стеження та прослуховування) саме за тяжкими та особливо тяжкими злочинами. Тобто це дасть правоохоронцям можливість посилити контроль за джерелами журналістів і самими журналістами, вважає Ткач.