В Україні перейменували 25 тисяч топонімів та знесли тисячу пам’ятників у межах декомунізації
За рік в Україні перейменували понад 25 тисяч об’єктів топоніміки та демонтували 1066 пам’ятників у межах декомунізації.
Про це повідомив Український інститут національної памʼяті.
Статистика охоплює період із 27 липня 2023-го до 27 липня 2024 року, тобто рік із моменту вступу у дію деколонізаційного закону. Саме стільки часу закон давав органам місцевої влади різних рівнів для ухвалення рішень щодо перейменування топонімів та демонтажу памʼятників.
Найбільше перейменувань відбулось у Дніпропетровській області — 3331. У Києві та Львівській області демонтували понад сотню памʼятників і памʼятних знаків: 124 та 114 відповідно.
Крім того, як пояснили в Інституті «є випадки, коли рішення про демонтаж обʼєкта, що підпадає під дію закону, ухвалено, але він не відбувся з технічних причин або тому, що триває процедура вилучення памʼятки з реєстру. В такому разі майбутнє переміщення обʼєкта з публічного простору ще не відображено у статистиці».
Також там наголосили, що в деяких регіонах процес усунення з публічного простору символів тоталітарного чи імперського правління відбувся раніше. Також дані щодо областей, частина території яких перебуває в окупації, можуть бути неповними або не включати обʼєкти, які наразі перебувають на окупованій території.
Деколонізація та дерусифікація
З початком повномасштабної війни росії проти України в суспільстві виник запит на розірвання будь-яких зв’язків із країною-агресором. Такі прагнення українців демонструють соціологічні опитування.
Згідно з опитуванням, проведеним фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою «Центру Разумкова», 59% українців підтримують перейменування топонімів, назви яких пов’язані з рф, СРСР чи російською імперією.
Протягом 2022 року в Україні перейменували 9859 топонімів і демонтували 145 пам’ятників, пов’язаних із пропагандою російської імперської політики.
А у квітні 2023-го президент Зеленський підписав закон, який забороняє давати географічним об'єктам назви, пов’язані з росією. Автори закону переконані, що він дозволить очистити суспільний простір від нав’язаних ідеологем, а також установить історичну справедливість і відновить українську історико-національну топоніміку, доповнить її іменами новітніх героїв.