У Лаврі відповіли на обурення через знімання програми Клопотенка: Трапезна зала не є храмом

Генеральний директор Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максим Остапенко запевнив, що знімання епізоду програми «Реальна історія» з шеф-кухарем Євгеном Клопотенком, які відбулися в Трапезній залі лаври, не заборонені законом.

Про це йдеться в заяві гендиректора.

Він пояснив, що Трапезна палата є історичною частиною архітектурного комплексу заповідника, і з моменту заснування в кінці XIX століття вона була місцем спільної трапези.

«Ця зала не є храмом та завжди використовувалася для проведення урочистостей: духовних, культурних і освітніх. Це повністю відповідає чинному законодавству й вимогам експлуатації пам'яток історії та культури, а також жодним чином не шкодить живопису XX століття», — каже Остапенко.

Водночас він додає, що в Києво-Печерській лаврі «шкодують», що знімання програми «викликали непорозуміння та могли зачепити релігійні почуття вірян». За його словами, там прагнуть «дотримуватися балансу між збереженням духовної спадщини та її популяризацією».

Крім того, гендиректор заповідника вказує на використання Лаври у проросійській пропаганді «для розпалювання суперечок та розколу серед українців». Тож він закликав «бути уважними до провокацій, які часто поширюються ворогом».

Сам Клопотенко, коментуючи знімання, написав, що, «поки був УПЦ МП», він міг «лише мріяти» про фільмування в трапезній Києво-Печерської Лаври і відродження культури в самісінькій святині.

Після того, як цей інцидент почали критикувати, він написав, що йому шкода, «що у частини людей це викликало негативні емоції» а «образити почуття вірян не було на меті». За його словами, він «прагнув поділитися з вами чимось добрим і світлим».

Більше про знімання в Трапезній палаті

Напередодні, 15 грудня, представники УПЦ МП опублікували допис, у якому розповіли, що кулінар Євген Клопотенко та автор проєкту «Реальна історія» Акім Галімов зняли епізод про різдвяні українські традиційні страви у Трапезному храмі Києво-Печерської лаври.

Там обурилися через такий вибір місця для запису програми, сказавши, що храм створений «не для світських розваг», однак нині нібито існує тенденція «перетворення церковних просторів на майданчики для концертів, знімань, вистав».