Репарації за сексуальне насильство отримали вже 348 постраждалих з України
Станом на початок грудня 348 українців отримали виплати в межах проєкту з проміжних репарацій через сексуальне насильство, пов’язане з війною. Звернень надходить більше від чоловіків, ніж від жінок.
Про це в інтерв’ю hromadske повідомила Людмила Гусейнова — правозахисниця, яка пережила полон і після звільнення почала опікуватися жінками, що пережили сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом (СНПК).
Верховна Рада восени ухвалила законопроєкт, який визнає статус постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, та передбачає репарації та іншу допомогу.
Наразі працює пілотна програма з надання невідкладних термінових репарацій. Проєкт фінансують закордонні партнери. І вже на етапі підготовки цього пілотного проєкту була створена Комісія, яка розглядає ці заяви.
За словами Людмили Гусейнової, до комісії входять і самі постраждалі, «адже вони як ніхто знаються на темі СНПК. Вони розглядають ці заяви й оголошують свій “вердикт” — надавати допомогу чи ні».
Пілотний проєкт був орієнтований на 500 постраждалих, але зараз уже є підтримка від держав-донорів цього фонду, і є рішення, що вони зможуть надати таку допомогу ще 600 постраждалим.
Станом на 3 грудня було отримано 577 звернень: 333 — від чоловіків, 232 — від жінок, 12 — щодо дітей, від їхніх представників.
Виплати у гривні, еквівалентні 3000 євро, в межах проєкту вже отримали 348 людей: 185 чоловіків, 160 жінок і 3 дитини.
На думку правозахисниці, головна умова надання людині статусу постраждалого чи постраждалої від СНПК — це конфіденційність. Усі заходи спрямовані на те, щоб дані постраждалих, які звертаються по допомогу чи для отримання цього статусу, не розголошувалися.
Крім того, людина, яка хоче отримати репарації, не зобов’язана звертатися до правоохоронних органів для відкриття кримінального провадження. Вона може звернутись лише до Комісії.
«Це право кожної людини звернутися по допомогу, і вона буде визнана постраждалою за рішенням Комісії. Це незалежна Комісія, і всі дані людей конфіденційні», — зауважила правозахисниця.
Комісія не спілкується напряму з постраждалими від СНПК. Останні подають заяви через спеціального менеджера. Усі дані людини, яка звернулася по допомогу, кодуються. Тобто члени Комісії не можуть визначити, хто саме звернувся.
«Усе робиться для того, щоб це не було травмувальним для людини, яка звертається. Мінімум бюрократії, мінімум якихось підтверджувальних паперів тощо», — підкреслила Гусейнова.
Для направлення заяв для участі у Пілотному проєкті й отримання невідкладних проміжних репарацій можна звернутися до Офісу омбудсмана України за адресою (вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008), на електронну пошту (hotline@ombudsman.gov.ua) або за номерами телефонів (0 800 501 720; 044 299 74 08).