Одна «швидка» може врятувати тисячі: як SoftServe і «Океан Ельзи» допомагають військовим медикам

За даними ВООЗ, російська армія цьогоріч посилила атаки на медичні установи, під особливим прицілом — екстрена допомога. Тільки офіційно організація зафіксувала понад 1600 атак із початку повномасштабного вторгнення, які призвели до поранень і навіть загибелі медиків і пацієнтів. 

З 2022 року благодійний фонд «Відкриті очі», заснований SoftServe, спрямував свої зусилля на допомогу медикам, забезпечуючи їх обладнаними автомобілями швидкої допомоги. Відтоді відправили на фронт понад 280 машин. Цьогоріч, аби посилити цей напрям, фонд запартнерився з легендарним українським гуртом «Океан Ельзи», аби передати додаткові 30 «швидких». Про те, як працює команда фонду, як «швидкі» потрапляють на фронт і чому вони критично важливі для роботи медиків — читайте в матеріалі. 

Медичні екіпажі — пріоритетна ціль для росіян

Щороку одна швидка рятує сотні людей, а за кілька років війни — тисячі. Ідеться не тільки про військових, а й про цивільних, адже на прифронтових територіях медична інфраструктура частково або повністю зруйнована. Ускладнюють ситуацію й постійні обстріли з боку ворога. 

«Мої колеги щодня виїжджають виконувати завдання, і стає дедалі небезпечніше, адже ворог полює на медиків. Будь-які ознаки медичного екіпажу сприймаються росіянами як пріоритет на ураження», — пояснює лікар і медик добровольчого батальйону Олександр (позивний Ікс), який отримав одну зі «швидких» від фонду та «Океану Ельзи». 

За його словами, без транспортних засобів та їхнього своєчасного поповнення медики не можуть бути ефективними. «Часто евакуація ускладнена не через зовнішні обставини, а тому, що ми просто не маємо автомобіля й мусимо чекати його повернення з іншої точки», — каже медик. 

«Швидкі» без обладнання обтяжують військових, адже для них треба знайти волонтерів, гроші та саме обладнання. Саме тому фонд «Відкриті очі» спершу дізнається потреби медиків, а потім шукає машини та устаткування під запит. 

Як «швидкі» потрапляють на фронт? 

Команда фонду складається лише з п’яти людей, але до передавання «швидких» у межах Drive for Life залучені сотні волонтерів, які координують пошук, закупівлю, технічний огляд, обладнання та перевезення. Одним із таких є Микола Помфюк, інженер ІТ-підтримки в SoftServe, який допомагає фонду з 2023 року. На його рахунку — вже понад 80 пригнаних «швидких». 

«Я роблю це, тому що можу. Від мене мало що залежить у цій війні, але в такий спосіб я роблю свій невеликий внесок у перемогу», — каже Микола. 

Зазвичай поїздки займають пів дня, але бувало, що доводилося проводити в дорозі добу, а інколи їздити треба й кілька разів на тиждень. Та чоловік відданий справі. «У мене двоюрідний брат служить, фонд йому теж допомагав обладнанням і формою. А я в офісі сиджу. Як тут можна втомитися?» — резюмує Микола. 

Удома на нього чекає четверо дітей, і родина завжди його підтримує. «Навіть найменша дитина, яка ходить у перший клас, розуміє, для чого я це роблю», — ділиться чоловік. 

Волонтери разом із військовими та командою фонду під час передання «швидких» у Львові. Микола Помфюк по центру, сьомий зліва направонадано hromadske

Партнерство заради порятунку життів

У серпні «Відкриті очі» оголосили про партнерство з гуртом «Океан Ельзи», метою якого є передати 30 додаткових «швидких» для медиків. Під час світового туру країнами Європи, Північної Америки та у Великій Британії гурт не лише поділився з десятками тисяч людей своєю музикою, а й спільно з фондом доносив до закордонної аудиторії інформацію про ситуацію в Україні та потреби медиків. 

Під час концертів глядачі брали участь у благодійних аукціонах, на яких, зокрема, розігрували підписаний прапор від ексголовнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, пам’ятні речі від гурту, артефакти від медиків тощо. Крім того, партнери представили ексклюзивний мерч проєкту з «Океаном Ельзи», який можна придбати за донат із будь-якої країни світу. 

Гурт спільно з фондом наразі зібрав понад 17,8 мільйона гривень. За ці кошти медикам передали 6 машин, ще 11 — у процесі закупівлі. Проєкт цьогоріч відзначили премією СУП (Спілки українських підприємців) у категорії «Соціальний проєкт року». 

Святослав Вакарчук передає ключі до «швидкої» в рамках проєкту Drive for Life: Okean Elzy Editionнадано hromadske

«Drive for Life: Okean Elzy Edition — це про життя. Коли навколо відбувається стільки трагічних і сумних подій, бути причетними до порятунку життів, давати сім’ям надію, що їхні сини, доньки, батьки повернуться з війни, мотивує нас і далі працювати над цим 24/7. І ми надзвичайно вдячні, що в цьому нам допомагають “Океан Ельзи”, з якими ми розділяємо спільні цінності», — каже директорка фонду «Відкриті очі» Вікторія Міщук.

Долучайтеся до допомоги медикам на сайті БФ «Відкриті очі», адже одразу, як з’являються кошти, фонд купує нові «швидкі». «З початку повномасштабного вторгнення ми допомогли понад 180 військовим і медичним підрозділам і підтримуємо регулярний зв’язок із багатьма з них. Потреба у “швидких” — постійна, вона щодня зростає», — кажуть у фонді

Від лютого 2022 року завдяки донатам небайдужих і підтримці SoftServe фонд передав понад 5 500 комплектів обмундирування та взуття для захисників і захисниць, надав понад 850 одиниць життєво необхідного медичного обладнання для лікарень в Ізюмі, Дніпрі, Вінниці та інших містах. Крім того, фонд доставив понад 4500 тонн гуманітарної допомоги для понад 200 000 осіб.

Благодійність як частина ДНК SoftServe

«2024 року підтримка України залишалася незмінним пріоритетом для SoftServe, а фокус на системному підході до допомоги зміцнив наші зусилля», — наголошує Анастасія Фролова, регіональна менеджерка SoftServe в Україні. У медичній сфері компанія забезпечувала медиків на фронті «швидкими» й допомагала комплексніше для ширшого впливу, зокрема збираючи кошти на мобільні медичні лабораторії для мешканців прифронтових територій. Паралельно компанія підтримувала реабілітацію військових у співпраці з Superhumans, продовжувала корпоративне донорство крові на потреби постраждалих від російської агресії. 

2024 рік укотре показав, наскільки важливо об’єднувати людей навколо таких ініціатив. Це не лише приносить користь країні, але й підтримує співробітників у складні часи, даючи їм відчуття власного внеску у спільну перемогу. «Культура волонтерства — це те, що робить нас як спільноту сильнішими, — зазначає Анастасія Фролова. — Наші працівники не просто долучаються до ініціатив, вони є їхньою рушійною силою». 


Матеріал опубліковано на правах реклами.