Військовий поскаржився, що не може одружитися через кібератаку росіян. Що йому відповіли у ДРАЦС?
Військові, які не можуть прибути до відділу Державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС), після російської атаки на державні реєстри України тимчасово втратили можливість одружуватися, адже в застосунку «Дія» не працюють пов’язані з цим онлайн-сервіси.
Про це розповів військовий Кирило (імʼя змінене), який сам звернувся до hromadske, щоб привернути увагу до проблеми.
За словами Кирила, 8 січня він планував укласти шлюб зі своєю коханою. Свої перші 15 днів відпустки за півтора року служби в піхоті він використав у жовтні 2024-го.
Щоб приїхати на одруження, Кирило планував через «Дію» подати заяву і дистанційно отримати довідку, яка є підставою для відпустки.
Проте 19 грудня росіяни здійснили наймасштабнішу зовнішню кібератаку на державні реєстри України. Зокрема, їм вдалося знищити ДРАЦС, який є одним з найзакритіших.
4 січня Міністерство юстиції відновило його роботу, але пов’язані з укладанням шлюбу онлайн-сервіси в «Дії» не запрацювали.
Кирило зазначив, що не зміг отримати довідку, потрібну для відпустки, і, як наслідок, командир не мав законних підстав відпускати чоловіка на одруження, а тому відхилив його рапорт.
Тепер військовий хвилюється, що Державне бюро розслідувань (ДБР) може розпочати кримінальне провадження через його відмову виходити на позиції.
Проте більше Кирила хвилює те, що в разі загибелі його кохана з дитиною можуть не отримати виплат.
«У нашій військовій частині юрист слабкий: боюся, що він наробить купу помилок під час юридичного оформлення виплат на майбутню дружину в разі моєї загибелі. Тож якщо я загину, вони з дитинкою нікому нах*р не будуть потрібні», — емоційно пояснив військовослужбовець.
Кирило додав, що нещодавно спілкувався з бійцем з іншої частини. За його словами, той теж планував одружитися, але для цього збирався самовільно залишити частину, узаконити стосунки та повернутися. Проте хлопець відмовився виходити на позиції, а згодом зв’язок із ним повністю зник.
«Мені однаково на ДБР. Головне, що я не маю можливості одружитись. І невідомо, коли зможу реалізувати своє конституційне право, поки свій обов’язок виконую якісно: маю нагороди й відзнаки», — наголосив Кирило.
Що кажуть посадовці?
hromadske звернулося до столичних відділень ДРАЦС. Працівники попросили військових, які не можуть прибути до відділення для подання заяви, почекати кілька днів. Мовляв, реєстр уже запрацював, тож послуга у «Дії» стане доступною незабаром.
Також розповіли про складніший варіант: військові можуть дати своїм нареченим доручення представляти їхні інтереси. А втім, для цього потрібно звернутися до найближчого нотаріуса. Тож простіше вже буде зачекати відновлення онлайн-послуг, визнали у ДРАЦС.
У Міністерстві цифрової трансформації пообіцяли, що онлайн-сервіси у «Дії» стануть доступними незабаром.
Водночас адвокатка Євгенія Рябека вважає, що уряду варто відновити скасовану в жовтні 2024 року постанову № 213. Вона дозволяла укласти шлюб без присутності одного чи обох наречених через відеозв’язок. Для цього потрібно було подати заяву командиру, який надсилав її до відділу ДРАЦС. Цю послугу замінили онлайн-шлюби в «Дії».
За словами Рябеки, така постанова доречна в умовах воєнного стану.
«Нині складно покладатися лише на один електронний ресурс. Адже через відключення світла або кібератаки можуть виникати перебої. Не бачу нічого поганого в тому, щоб подавати заяви й через командирів», — пояснила адвокатка.
А народна депутатка Юлія Яцик зауважила, що військові можуть скласти заповіт із засвідченням командира, щоб бути впевненими за своє майно в разі загибелі.