В Україні запрацювала програма субсидій на оренду житла для переселенців. Головне, що треба знати
Переселенці з 29 січня можуть подати заявку на отримання субсидії для оренди житла. Вона не виключає іншу соціальну допомогу, зокрема, субсидію на житлово-комунальні послуги.
Про це заявила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Вона нагадала, що оформити субсидію на оренду житла можуть Внутрішньо переміщені особиВПО з окупованих регіонів або територій, де ведуться бойові дії, які не мають на підконтрольній території України житла, та які сплачують на оренду понад 20% сукупного доходу на родину.
Також орендар та орендодавець не мають бути між собою родичами, орендар не повинен отримувати від держави допомогу на проживання для ВПО, а орендодавець — компенсацію за програмою «Прихисток».
Сторони також мають підписати офіційний договір оренди квартири.
Розмір субсидії розраховуватимуть індивідуально для кожної родини. Зокрема, братимуться до уваги середній дохід на одну особу в сім’ї, кількість членів сім'ї та вартість оренди житла в конкретному регіоні.
У Мінсоцполітики додали, що механізм також передбачає й покриття податків, які має сплатити орендодавець: податок на доходи фізичних осіб, єдиний податок та військовий збір.
Оформити субсидію на оренду житла можна офлайн у найближчому сервісному центрі Пенсійного фонду України або центрі надання адміністративних послуг.
А також онлайн — через портал електронних послуг ПФУ або мобільний застосунок. У цьому варіанті електронний підпис повинні мати як власник житла, так і переселенець.
Нагадаємо, за даними Мінсоцполітики, станом на 20 грудня в Україні налічувалося 4,6 млн внутрішніх переселенців. Найбільше — у Донецькій та Харківській областях.
Водночас опитування Міжнародної організації з міграції показало, що 60% переселенців витрачають на оренду житла понад половину доходу своєї сім’ї. У середньому це 8500 гривень з комунальними послугами.
У жовтні 2024 року Кабінет Міністрів як експеримент схвалив надання переселенцям субсидії на оренду житла у дев’яти прифронтових областях, однак згодом поширив програму на всі регіони.