Лаборанта львівського університету нібито побили під час мобілізації. У ТЦК заперечують
У Львові мобілізували лаборанта Львівського національного університету імені Івана Франка Степана Більченка, який нібито мав підстави для відстрочки. У ТЦК це заперечують, а також відкидають те, що освітянина могли побити.
Про мобілізацію розповів друг Більченка Владислав Кононов. Згодом Львівський обласний ТЦК прокоментував ситуацію.
Як стверджує Кононов, Більченка зупинили працівники військкомату, коли той ішов на роботу до вишу, де працює старшим лаборантом катедри ядерної фізики, викладаючи студентам практичні та лабораторні заняття.
Згодом його доправили до Личаківсько-Залізничного ОРТЦК та СП нібито для оновлення облікових даних. Також Більченко пройшов військово-лікарську комісію «без належного медичного огляду», стверджує Кононов. Він розповів, що той страждає на синдром обструктивного апное сну (ОАС).
«Його незаконно утримували цілий день, морально тиснули, залякували, виписали повістку та змусили підписати документ, що він нібито прибув за власним викликом», — заявив друг мобілізованого.
Водночас Більченко нібито мав дві законні підстави для відстрочки. Його товариш аргументував це тим, що, по-перше, освітянин є працівником університету, а по-друге, проходив альтернативну службу через релігійні переконання та мав відповідні документи.
«Степан, опинився дуже швидко під Києвом, як склалась ситуація до кінця невідомо, але після експрес-мобілізації і швидкої відправки під Київ його знайшов на узбіччі траси чоловік і викликав швидку», — стверджує Кононов.
У лікарні освітянину діагностували набряк мозку, перелом черепа та гематому. І той буцімто перебуває у критично важкому стані.
Яка позиція ТЦК?
Там кажуть, що під час перевірки військово-облікових документів зʼясувалося, що Більченко не перебував на військовому обліку в жодному з ТЦК, тож не оновлював свої дані.
Його доставили до Личаківсько-Залізничного РТЦК та СП, а згодом ВЛК встановила, що він придатний до військової служби. Як кажуть у військкоматі, Більченко не показав жодних медичних, чи будь-яких інших документів, які б надавали йому право на відстрочку.
Там додали, що на освітянина не розповсюджується право на відстрочку, адже він працював лаборантом без вченого звання чи наукового ступеня. Окрім того, у період воєнного стану не застосовується закон про альтернативну військову службу.
Так, 5 лютого Більченка призвали на військову службу, а вже наступного дня його доставили до військової частини для проходження базової загальновійськової підготовки.
У ТЦК також запевнили, що «жодних протиправних дій» щодо Більченка не здійснювали.
Доповнено о 14:00. У 199 навчальному центрі Десантно-штурмових військ ЗСУ заявило, що освітянин самовільно залишив частину 7 лютого та зізнався про це поліціянтам.
Зокрема, Більченко визнав, що планував своє СЗЧ. У ЗСУ кажуть, що є матеріали, які це підтверджують.
Що кажуть у поліції?
Доповнено о 15:09. Правоохоронці встановили, що чоловік перебував у кузові авто, яке їхало до тренінгового центру, але під час руху авто вистрибнув із нього. Під час втечі, ймовірно, він і зазнав ушкоджень.
Нині чоловік перебуває в лікарні, медики оцінюють його стан як стабільний.
Слідчі встановлюють обставини інциденту в межах відкритого кримінального провадження за ч. 1 ст. 128 Кримінального кодексу України — необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження.