«Святогірськ — це не лише історія руйнувань». Як місцеві мешканці відновлюють економіку та повертають громаду до життя

Святогірськ — мальовниче місто, знане своєю духовною спадщиною, рекреаційними комплексами та туристичними маршрутами. Тут вирувало життя, розвивався бізнес, а громада будувала плани на майбутнє.
Проте 2022 рік змінив усе. Місто опинилося на лінії фронту, і кілька місяців тут точилися запеклі бої. 5 червня 2022 року Святогірськ захопили російські війська. Тодішній міський голова перейшов на бік окупантів, і громада залишилася без українського керівництва.
Як місто зустріло деокупацію
Ситуація почала змінюватися 4 липня 2022 року, коли президент України створив Святогірську міську військову адміністрацію. Її очільником став Володимир Рибалкін — уродженець Святогірська, ветеран АТО, громадський активіст, журналіст-розслідувач, голова Святогірської гілки ГО «Стоп корупція». Він залишився разом із громадою, допомагав цивільним, брав участь в обороні та звільненні громади.
12 вересня 2022 року Збройні сили України звільнили Святогірськ. Але разом із поверненням свободи прийшло усвідомлення масштабів руйнувань.
«Місто зустріло деокупацію в важкому стані — зруйновані приватні будинки та дороги, знищена критична інфраструктура, школи, лікарні та адміністративні установи. Ліси, які є важливою частиною місцевої екосистеми, заміновані та частково вигоріли через обстріли. Окупація та бойові дії майже повністю стерли з лиця землі кілька населених пунктів громади, зокрема Богородичне й Долину. Села Маяки, Сидорове, Пришиб зазнали значних руйнувань. Багато територій залишаються небезпечними через забруднення мінами та іншими вибухонебезпечними предметами», — розповідає Володимир Рибалкін.
Попри це, громада поступово повертається до життя. Станом на 2024 рік у Святогірську мешкає близько 980 осіб, а в громаді загалом — майже 2 800.
Розчищення територій, відновлення соціальних послуг та повернення дітей до навчання
Відновлення стало можливим завдяки мешканцям, які повертаються попри руйнування та близькість лінії фронту, а також завдяки підтримці міжнародних партнерів. Серед них і Фонд «Партнерство за сильну Україну» (PFRU) — мультидонорська програма, що фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, Норвегії, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.
Щоб громада змогла впоратися з наслідками руйнувань та відновити надання критично важливих послуг, у 2023–2024 роках міжнародні партнери України через PFRU передали необхідну важку техніку та засоби для збору сміття. Це дозволило відновити систему управління відходами та розпочати розчищення територій від завалів.
Відновлення адміністративних будівель дозволило повернути соціальні послуги та підтримку жителів. Крім цього, вдалося відремонтувати старостат у Маяках і будівлю департаменту соціального захисту у Святогірську, де мешканці можуть отримати допомогу. Єдині дві вцілілі освітні установи громади отримали нові вікна, двері та оновлені бомбосховища, що дозволило дітям повернутися до навчання.
Для покращення реагування на надзвичайні ситуації міжнародні партнери через PFRU передали громаді спеціалізовані автомобілі та 16 генераторів. Також комунальні працівники, які працюють у зонах, забруднених мінами та рештками вибухонебезпечних предметів, отримали засоби індивідуального захисту та аптечки першої допомоги. Навесні 2024 року в Національному природному парку «Святі гори» виникли масштабні пожежі, які було складно гасити через мінну небезпеку. Завдяки підтримці міжнародних партнерів через PFRU громада отримала ранцеві вогнегасники, які допомогли службам боротися з вогнем.
«Ми не просто відбудовуємо те, що втратили. Ми працюємо на перспективу, на майбутнє. Святогірськ стане ще сильнішим, ніж був до війни», — каже Володимир Рибалкін.
Святогірськ — це не лише історія руйнувань, а й історія людей, які, попри все, продовжують боротися за своє майбутнє.
Матеріал опубліковано на правах реклами. Він є частиною проєкту Фонду «Партнерство за сильну Україну» — Stories of Resilience.
Фонд “Партнерство за сильну Україну" (ФПСУ) – це донорська програма, що фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, Норвегії, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. За спільної підтримки уряду України та урядів-партнерів Фонд реалізує проєкти, в першу чергу, на деокупованих і прифронтових територіях, спрямовані на посилення стійкості України в умовах російської агресії.