«Стійкість — це про тих, хто, попри все, залишається». Як директорка Макарівського коледжу допомогла відновити гуртожиток після звільнення Київщини

Деякі місця не просто змінюють людей — вони стають частиною їхньої історії. Для Неллі Ангеліти Ернандес таким місцем став Макарів — селище Бучанського району Київщини. Тут вона знайшла своє покликання: навчати майбутніх медиків, допомагати людям і змінювати світ навколо.

Розповідаємо, як Неллі, директорка Макарівського медичного фахового коледжу знайшла ресурси для відновлення гуртожитку та запустила процес відбудови громади.

Зв’язок з містом

З дитинства Неллі мріяла стати лікаркою, але не меншою була й пристрасть до викладання. Після закінчення медінституту обрала саме Макарів, хоча тоді це рішення здавалося випадковим. У 2013 році вона вперше побачила Макарівський медичний коледж (тоді — училище) — скромний, непримітний, з умовами, далекими від сучасних стандартів. Але замість сумнівів з’явилася впевненість: одного дня цей заклад зміниться на краще.

Та початок цього шляху виявився непростим. Гуртожиток коледжу, де мала жити Неллі й де жили студенти, був у жахливому стані — пліснява на стінах, старі меблі, списані з лікарні, а гаряча вода з’являлася лише раз на тиждень. Щоб дозволити собі кращі умови, довелося шукати додаткові можливості. Так до викладацької роботи додалися ще дві професії: фітнес-тренерки та громадської журналістки.

24 лютого 2022 року життя Неллі, як і всієї громади, змінилося назавжди. Під час повномасштабного вторгнення Київщина стала плацдармом для російського наступу на столицю, яку окупанти планували захопити за лічені дні. Під інтенсивними обстрілами й окупацією опинилися міста та села Бучанського району. Серйозних пошкоджень зазнав і гуртожиток Макарівського медичного коледжу: зруйнований дах, фасад, внутрішні перекриття, вибиті вікна та двері. Унаслідок бойових дій у Макарові було знищено 40% будівель, не вціліла жодна адміністративна споруда.

Відновлення гуртожитку та повернення студентів

Коли після звільнення Київщини у квітні 2022 року Неллі побачила в Telegram-групах перші фото понівеченого гуртожитку, то одразу почала шукати можливості для його відновлення. Щодня писала запити, шукала партнерів, зверталася до всіх, хто міг допомогти.

Зусилля Неллі дали результат. За підтримки міжнародних партнерів через Фонд «Партнерство за сильну Україну» (PFRU) у грудні 2022 року розпочалися перші відновлювальні роботи, які зупинили подальшу руйнацію будівлі. З травня по вересень 2024 року у гуртожитку тривали масштабні ремонтні роботи — від капітального відновлення до облаштування приміщень меблями.

24 вересня 2024 року громада зібралася на урочисте відкриття відновленого гуртожитку Макарівського медичного коледжу. Він розрахований на 60 місць і завдяки підтримці міжнародних партнерів знову готовий приймати студентів. Серед 135 студентів коледжу багато переселенців та дітей із соціально вразливих категорій, для яких доступне житло означає можливість продовжити навчання.

Відновлення гуртожитку стало не лише важливим кроком для громади, а й поштовхом для подальшого розвитку. Успішна реалізація проєкту за підтримки PFRU привернула увагу інших міжнародних партнерів. Бельгійське агентство з розвитку Enabel вирішило інвестувати в ініціативи в Макарові та навколишніх громадах. Це ще раз підтверджує: відновлення — це не лише про повернення втраченого, а й про створення нових можливостей для майбутнього.

Сьогодні в гуртожитку знову вирує життя, триває навчальний процес, а Неллі продовжує робити те, що вміє найкраще — навчати, підтримувати та змінювати життя людей.

«Люди складаються з людей. Я складаюся з людей. Служіння їм — це і є моє натхнення», — каже вона. Після всіх випробувань громада стала згуртованішою, сильнішою, і тепер Неллі бачить для неї лише перемогу та розвиток.

«Стійкість — це про тих, хто, попри все, залишається і відроджує громаду, хто не опускає рук, хто вірить у майбутнє», — говорить Неллі. І сьогодні саме ця стійкість допомагає повертати життя туди, де ще донедавна панувала руїна.


Матеріал опубліковано на правах реклами. Він є частиною проєкту Фонду «Партнерство за сильну Україну» — Stories of Resilience.

Фонд “Партнерство за сильну Україну" (ФПСУ) – це донорська програма, що фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, Норвегії, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. За спільної підтримки уряду України та урядів-партнерів Фонд реалізує проєкти, в першу чергу, на деокупованих і прифронтових територіях, спрямовані на посилення стійкості України в умовах російської агресії.