«Вірю, що Баштанка стане прикладом». Як ініціативні мешканці не лише відбудовують втрачене, а й створюють нове

На Миколаївщині, серед просторих степів і родючих земель, сформувалася Баштанська громада. Це дім для близько 22 тисяч мешканців, який розвивався як аграрний центр та відомий виробник сиру. Життя тут було спокійним і сповненим надії на розвиток.
Усе змінило повномасштабне вторгнення. 1 березня 2022 року російські війська прорвалися до Баштанки, але натрапили на неочікуваний опір. Тероборона та місцеві жителі організували ефективний захист. Місто не дало себе захопити, хоча частина громади пробула в окупації 18 днів. Ворог не полишав спроб зламати спротив, обстрілював житлові квартали, лишаючи людей без світла, води й зв’язку. Попри це, Баштанка жила, а ті, хто тікав від війни з інших регіонів, знаходили тут прихисток.
Спершу повернули найнеобхідніше — питну воду та лікарню
«Найбільшим джерелом сили для нас під час війни стало відчуття єдності та спільної мети. Згуртованість громади, бажання захистити рідну землю та підтримати одне одного стали основними чинниками, які надали моральної сили в ці важкі часи. Кожен відчував себе частиною великої справи», — згадує Ірина Ботезат, начальниця відділу розвитку культури та туризму виконавчого комітету Баштанської міської ради.
Коли у листопаді 2022 року її призначили керівницею відділу розвитку культури і туризму Баштанської міської ради, культурні ініціативи в місті вже були не про дозвілля. Святкові концерти замінили благодійні, а гуртки перетворилися на волонтерські ініціативи.
Відновлення громади почалося з найнеобхіднішого. Після підриву Каховської ГЕС місто залишилося без чистої питної води. Завдяки підтримці міжнародних партнерів через Фонд «Партнерство за сильну Україну» (PFRU) у місті відновили станцію фільтрації та встановили додаткове обладнання, що дозволило стабільно забезпечувати мешканців питною водою. Не менш критичною була ситуація з лікарнею — через обстріли дах будівлі зазнав серйозних пошкоджень, що загрожувало її роботі. PFRU підтримав ремонт покрівлі, що дозволило медикам надати допомогу понад 13 тисячам мешканців громади та ВПО.
Відновили Будинок культури та створили Молодіжний центр
Наступним кроком стала підтримка соціального й культурного життя Баштанки, адже це також про повернення до повноцінного життя громади. Міжнародні партнери допомогли відновити Будинок культури, який до вторгнення був серцем громади, а з початком війни став гуманітарним хабом та укриттям. PFRU допоміг встановити нові вікна й двері та провести ремонтні роботи підвального приміщення. Завдяки цьому воно перетворилося не просто на укриття, а на додатковий простір для мешканців, де в безпечних умовах працює гончарня, проводяться культурні та освітні заходи.
Молоді у Баштанці бракувало простору для зустрічей, спілкування й розвитку ініціатив. І оскільки в громаді було бажання не лише повертати втрачене, а й створювати нове, то виникла ідея створення Молодіжного центру. Для цього обрали будівлю колишньої аптеки, що постраждала під час бойових дій. Проєкт став прикладом того, як громада може визначати свої пріоритети та втілювати зміни власними силами.
Ініціативна група розробила концепцію центру, а місцеві волонтери долучилися до відновлення приміщення. PFRU допоміг із заміною вікон, а місцева влада профінансувала ремонт даху. У підвалі облаштовується сучасне укриття, що гарантуватиме безпеку відвідувачів, а сам центр стане місцем для навчальних заходів, молодіжних ініціатив і культурних подій.
«Моя головна мотивація — це віра в те, що ми будуємо країну, де буде мир, стабільність та гідне життя для наших дітей. Вірю, що Баштанка стане прикладом того, як можна відбудувати країну навіть після таких великих випробувань. Це не лише про відновлення інфраструктури, а й про відродження національної ідентичності, зміцнення духу і об'єднання нації», — говорить Ірина Ботезат.
Матеріал опубліковано на правах реклами. Він є частиною проєкту Фонду «Партнерство за сильну Україну» — Stories of Resilience.
Фонд “Партнерство за сильну Україну" (ФПСУ) — це донорська програма, що фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, Норвегії, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. За спільної підтримки уряду України та урядів-партнерів Фонд реалізує проєкти, в першу чергу, на деокупованих і прифронтових територіях, спрямовані на посилення стійкості України в умовах російської агресії.