Військовий обовʼязок. Чи не пора його зробити загальним для всіх
Через напружені відносини зі США та примарні перспективи припинення бойових дій із росією Україна мусить шукати внутрішні ресурси для подальшого протистояння російській агресії. Людські ресурси в тому числі.
Конституція України визначає захист Батьківщини обов'язком усіх громадян. То чи не варто запровадити загальний військовий обовʼязок — як дієвий спосіб домогтися якісної підготовки всього населення до оборони України? hromadske вивчало питання.
Загроза від «піджаків»
Військовий обов'язок — встановлений у деяких державах законом обов'язок населення нести військову службу в збройних силах своєї країни.Загальний військовий обовʼязок — це коли армійську підготовку проходять усі громадяни країни незалежно від статі та статусу. Раніше її проходили лише чоловіки під час строкової служби. Однак строкову службу Строкова служба скасована з 1 січня 2024 року Указом президента України №230/2022.скасували. Тепер впроваджують базову загальновійськову підготовку (БЗВП для студентів закладів вищої освіти охоплює 300 академічних годин і складається з двох основних компонентів: теоретичний курс (90 академічних годин) проводиться безпосередньо в закладах освіти; практичний курс (210 академічних годин) реалізується у спеціалізованих навчальних центрах ЗСУ.БЗВП) — з 18 років, для студентів навчальних закладів. Для чоловіків вона обовʼязкова, для жінок — добровільна.
«Я думаю, що це буде шкутильгати. Найімовірніше, матеріальної бази у вишах немає, Деактивована зброя, приведена в установленому порядку в непридатний для стрільби стан, призначена для індивідуального колекціонування або використання з навчальною метою. Макет зброї має масу справжньої та складається з оригінальних деталей.макетів зброї немає, полігонів немає. Можливо, до 1 вересня ситуація зміниться на краще. Цьому могли б зарадити Сили тероборони, але вони всі залучені на фронті. Прикро, якщо курси БЗВП перетворяться на роботу сумнозвісних військових кафедр при вишах, які готували “піджаків”, а не боєздатних військових. Щоб так не трапилося, треба відмовитися від багатьох сумнівних під час війни витрат, приміром, озеленення прифронтових міст, їх доброустрій тощо, і направити гроші строго на військовий вишкіл», — говорить Денис Семирог-Орлик, головний сержант 4 центру рекрутингу Сил тероборони ЗСУ.
Архітектор за фахом, Денис у 2015 році був записаний військкоматом у так звані загони оборони. Загони існували у вигляді списків військовозобовʼязаних, яким було дано наказ чекати подальших розпоряджень. Чекати Денису довелося до 2019 року: саме тоді він підписав контракт щодо служби в резерві 130 батальйону тероборони Соломʼянського району столиці. Батальйон тільки формувався: командир і начштабу підрозділу були кадровими офіцерами, решта особового складу, такі ж, як і Денис, — резервісти. Бійці батальйону залишалися цивільними людьми, але щосуботи проходили тренування: опановували поводження зі зброєю, системи звʼязку, вивчали Тактична медицина — надання першої допомоги пораненим в умовах бойових дій, спрямоване на збереження життя та мінімізацію негативних наслідків травм до моменту евакуації постраждалих осіб у безпечне місце або медзаклад для подальшого лікування.такмед і Галузь науки, яка формує у військових уміння впевнено орієнтуватися на місцевості як з використанням топографічних і спеціальних карт і приладів, так і без них.топографію, вчилися тактичної взаємодії в малих групах. Періодично резервісти виїздили на 10-денні військові збори. У такому режимі Денис й інші резервісти батальйону проходили військовий вишкіл до 24 лютого 2022 року. Щоправда, напередодні великої війни вони кілька разів відпрацьовували бойові завдання на випадок повномасштабного вторгнення.
О 5-й ранку 24 лютого їх викликали у штаб батальйону. Уже о 16-й годині вони взяли під охорону аеропорт «Київ». Резервісти стали бойовим кістяком 130 батальйону тероборони, котрий воював у Ірпені, на Харківщині, Бахмутському, Лиманському й Купʼянському напрямках. За словами Дениса, тільки завдяки навичкам, отриманим під час щосуботніх тренувань, вони, фактично цивільні люди, змогли виконувати бойові завдання великої війни. Денис воював у 130 батальйоні до березня 2024 року. Відтоді й дотепер працює в рекрутинговому центрі.
За його спостереженнями, навіть сьогодні, на четвертий рік повномасштабної війни, у центри приходять далекі від потреб фронту громадяни.
«Більшість людей, які сьогодні звертаються у рекрутингові центри, узагалі не мають ніякої військової підготовки, навіть приблизного уявлення про неї. Навчальні центри витрачають час, аби дати їм ази військової справи. А якби громадяни мобілізовувалися із базовими знаннями, програму їхньої підготовки в навчальних центрах можна було б зробити більш поглибленою. І вони потрапляли б у військові частини з кращою підготовкою, ніж сьогодні», — говорить Семирог-Орлик.
Мобілізація 18-річних
За словами заступника командира 12 бригади спеціального призначення «Азов» Святослава Паламара (Калина), завдяки загальному військовому обовʼязку ми зможемо мати значну кількість підготовлених для оборони України людей, які в потрібну мить стануть до виконання бойових завдань.
Підполковник Паламар пропонує організувати виконання загального військового обовʼязку через призов на обовʼязкову військову службу юнаків з 18 років.
«Якщо ми мобілізовуємо чоловіків для участі в бойових діях із 25 років, то хлопці віком з 18 до 25 можуть долучатися до несення небойової служби. Приміром, охороняти мости, Атомні електростанції.АЕС, Територіальні центри комплектування, раніше — військкомати.ТЦК, виконувати завдання із логістики, супроводу, служити в силах ППО тощо. Це буде повноцінна участь молоді в обороні нашої держави», — наголошує підполковник Паламар.
На його думку, така мобілізація дозволить вивільнити для участі в бойових діях на лінії фронту військових, старших 25 років, які зараз змушені перебувати на тилових посадах. І утримання мобілізованих коштуватиме державі набагато дешевше, ніж оплата праці контрактників. Одночасно така служба стане якісною підготовкою юнаків до фронту. Цілком імовірно, що частина з них захоче підписати контракт із ЗСУ ще до настання 25 років. За словами Паламара, чверть військовослужбовців «Азову» підписали контракт у віці до 25 років.
Калина пропонує проводити військовий вишкіл таких мобілізованих на базі армійських корпусів — так, щоб військова частина відразу могла внести потрібні корективи у процес підготовки бійця. Тим паче, що корпуси матимуть усю необхідну матеріальну базу для організації такого навчання. Але водночас на загальнодержавному рівні має працювати спеціальна інституція, яка б координувала пропаганду військової служби й захист батьківщини.
«Нам потрібно показувати, що українська армія — це не бідні-нещасні хлопчики, які йдуть на самопожертву, на героїчну загибель. Ми мусимо показувати професійність нашої армії: наразі ми маємо мега крутих військових. Які знають і вміють більше, ніж військовослужбовці інших країн. А саму армію треба показувати як спільноту, де можна стати крутим фахівцем і отримати високе грошове забезпечення. За таких умов багато юнаків у віці до 25 років захочуть підписати контракт», — вважає Калина.
Не виносьте жінок за дужки
За даними Міноборони, контракт із ЗСУ добровільно підписали Про це в інтерв’ю «АрміяInform» у грудні 2024 року розповіла начальниця Управління гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України Діана Копаниця.48 тисяч жінок. Чи має на жінок поширюватися загальний військовий обовʼязок? Зокрема, чи може йтися про обов'язкову мобілізацію дівчат після досягнення ними 25 років? Принаймні тих, що пройдуть БЗВП на базі своїх вишів? Нагадаємо, що відповідні курси жінки можуть відвідувати за бажанням.
За словами Дениса Семирога-Орлика, свого часу в його 130 окремий батальйон був заснований у 2018 році в складі Сил територіальної оборони та долучився до підготовки громадян України до національного спротиву.130 батальйоні тероборони жінки й стріляли, і міномети тягали. І якщо жінка хоче й може служити на такій посаді, то чому б ні? Але от як бути з фізіологією? Приміром, захотів боєць на позиції в туалет — відлив у пляшку. А що робити жінці? Це все може створити певні складнощі для ведення бойових дій.
«Крім того, у нашій чоловічій свідомості закладено, що жінку треба оберігати. І втрата жінки на позиції сприймається підрозділом набагато важче, ніж втрата чоловіка. Тому командир, вибираючи бійців на завдання, жінку вибере не в першу чергу. І що можна говорити про загальний військовий обовʼязок для жінок, якщо наші жінки своїх чоловіків ховають від ТЦК, вважаючи, що й чоловіки не повинні служити? Ставлення до жінок на війні треба переломити в суспільній свідомості. Думаю, що вишкіл, який дівчата будуть проходити у своїх вишах, може стати першим кроком до цього», — сподівається Денис.
Військовослужбовиця 17 окрема важка механізована Криворізька бригада імені Костянтина Пестушка — формування танкових військ у складі Сухопутних військ Збройних сил України.17 танкової бригади Валентина Коробка ще до повномасштабної війни була механікинею БМП. Потім пішла в декрет, а коли повернулася в частину, дізналася, що материнство несумісне з посадою механіка. Жінка перевчилася на операторку Безпілотні літальні апарати, які оснащені функцією «вид від першої особи» (First Person View).FPV-дронів, «літала» над Часовим Яром. Тепер служить інструкторкою з БпЛА в одному з навчальних центрів. Валентина говорить, що чоловіки вважають ЗСУ своєю, суто чоловічою «пісочницею», у якій вони прагнуть «гратися» за своїми правилами.
«Жінки хочуть мати в ЗСУ рівні можливості з чоловіками. Але чоловіки вбачають у цьому небезпеку для себе. Звичайно, зміни на користь жінок відбуваються. Раніше в армії жінка могла бути кухаркою чи швачкою. Тепер багато дівчат пілотують дрони, є механіки, зв'язківці, чула навіть про штурмовиків. Але дівчата мусять докласти багато зусиль, щоб обійняти ці посади. Якби був закон про загальний військовий обовʼязок, така собі офіційна рознарядка в підрозділи згори, то жінкам було б простіше відстоювати у війську свої права й обіймати ті посади, які вони хочуть», — вважає Валентина.
Та навіть народні депутати, які підтримують ідею прийняття закону про загальний військовий обовʼязок, воліють виносити жінок за дужки. Приміром, депутат Вадим Івченко переконаний, що мобілізація жінок може бути тільки на добровільних засадах.
Без обмежень у статі й віці
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.стаття 65 Конституції України
За трактуванням Віктора Шишкіна, правознавця й колишнього судді Конституційного суду, це означає, що в разі зовнішнього нападу, коли виникає загроза незалежності й територіальній цілісності України, усі громадяни зобов'язані захищати країну. І це однаковою мірою стосується і чоловіків, і жінок.
«Те, що жінки в армії сьогодні обмежені в можливості обіймати певні посади, це, скажімо так, є не зовсім правильним розумінням конституційних норм з боку держави. Якщо жінка хоче бути, наприклад, танкістом, то обовʼязок держави навчити її цього фаху. Дискримінація щодо жінок в армії базується на установці, що її здоров'я більш вразливе, ніж чоловіче. Але чоловіче здоровʼя так само важливе, як і жіноче», — зазначає Шишкін.
Один із перших законів, прийнятих незалежною Україною, — Прийнятий 25 березня 1992 року.«Про військовий обовʼязок і військову службу». У його назві не було слова «загальний». Це означало, що військова служба стає обов'язком не для всіх. Така ситуація не була дражливою в мирний час, але у воєнний, як бачимо, викликає питання.
«Для всіх громадян повноліття Статтею 34 Цивільного кодексу України передбачено, що повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття). Повнолітньою вважається людина на наступний день після настання 18-річчя наступний день після дня народження.настає у 18 років — і за межами повноліття вже не можна ставити громадян у нерівні умови залежно від їхнього віку. Не мобілізовувати до 25 років, щоб особи могли здобути освіту і дати потомство? Але громадяни 35 років теж мають право на освіту і потомство. Тобто мобілізація з 18 років не суперечить Конституції й не буде її порушенням. Навпаки, держава сьогодні не повною мірою використовує можливості, закладені в Конституції. Це мій суб'єктивний погляд. Я так трактую цю конституційну норму», — говорить Шишкін.
Узгодити конституційні норми
За підрахунками видання «Тексти», 125 тисяч чоловіків є доглядальниками або за дитиною, або за дорослим з інвалідністю. Шишкін вважає, що реальних доглядальників значно менше — часто чоловіки використовують ці норми закону, щоб уникнути служби.
«Мобілізації не підлягає людина, яка доглядає хвору матір. Але якщо в сімʼї, крім цього військовозобов'язаного, є інші родичі — його сестри, дочки, дружина, які можуть турбуватися про хвору, тобто він не є єдиним можливим доглядальником, то чому б його не мобілізувати?».
За словами Святослава Паламара, свою пропозицію стосовно загального військового обовʼязку і мобілізації 18-літніх він не раз висловлював у спілкуванні зі службовцями Генштабу, Міноборони, народними депутатами. Багато хто виявляв до неї щирий інтерес. Однак ніхто не пропонував Калині взяти участь у якомусь офіційному засіданні чи долучитися до робочої групи з вивчення проблеми й можливого її розв’язання.
hromadske звернулося до Міноборони із запитом стосовно необхідності такого закону. На момент публікації матеріалу відповіді з військового відомства редакція не отримала.