Газета, яка видала скандальну колонку Винничука, опублікувала її «лінгвістичну експертизу» від ChatGPT

Журналісти видання «Збруч» попросили чат-бот на основі штучного інтелекту ChatGPT проаналізувати колонку письменника Юрія Винничука «Була колись розпусна епоха», за яку його виключили з письменницької організації «Український ПЕН».

Про це йдеться в матеріалі самого «Збруча».

Відповіді на запитання, які ставили ChatGPT, там назвали «лінгвістичною експертизою», хоч і процитували попередження самого чат-боту, що той може помилятися.

За словами авторів матеріалу «Збруча», Виконавча рада ПЕН виключила Винничука через висловлювання, які суперечать цінностям, викладеним у «Жіночому маніфесті» ПЕН і «Хартії Міжнародного ПЕН».

Однак в організації, мовляв, не назвали, яким саме цінностям, вказаним у цих документах, суперечить колонка письменника, і саме тому це вирішили з’ясувати в ChatGPT.

Для цього його попросили визначити, чи текст Винничука написано відповідно до «Жіночого маніфесту» чи нейтрально до нього. Чат-бот відповів, що колонку можна інтерпретувати як «частково нейтральну з елементами не відповідності до ідеалів маніфесту», а сам Винничук, мовляв, вказав, що не вважає прийнятною поведінку, описану в його тексті.

Серед іншого журналісти «Збруча» просили чат-бот визначити, чи письменник не толерує прояви гендерно зумовленого насильства, чи можна його звинуватити в газлайтингу, а також чи може він «скептично ставитися до методів досягнення цілей феміністичного руху», не порушуючи «Хартії Міжнародного ПЕН».

Зрештою, ChatGPT видав фінальну оцінку, у якій йдеться, що колонка Винничука «є суб’єктивною, але не маніпулятивною», водночас визнавши, що тон колонки «може бути провокативним», що нібито все одно не є порушенням принципів ПЕН, «які захищають право на особисту думку та плюралізм поглядів».

«Остаточний висновок, звичайно, робити людям. Ходять чутки […], що рішення Виконавчої ради стосовно виключення Юрія Винничука будуть розглядати на загальних зборах українського ПЕН), але не буде зайвим взяти до уваги аналіз великої мовної моделі, яка власне тренована на лінгвістичних аспектах висловлювань», — додали автори «лінгвістичної експертизи».

Сам Винничук теж написав, що штучний інтелект може помилятися, але додав, що і люди теж можуть «бачити в тексті те, чого там нема». Висновки ChatGPT він назвав «неупередженим аналізом».

Більше про колонку Винничука

Письменник Юрій Винничук написав колонку під назвою «Була колись розпусна епоха», у якій він прокоментував скандал із професором львівського університету Йосипом Лосем, якого звинуватили в домаганнях. Той, за словами Винничука, «проробляв це з багатьма іншими студентками», бо «вдасться, а не вдасться, то буде інша [дівчина]».

У своєму тексті він також писав, що в його юності домагання «було буденною справою», так само як «переспати з п'яною, практично непритомною дівчиною», і «ніхто це тоді не вважав зґвалтуванням».

Після цієї колонки Винничука розкритикували: зокрема, головна редакторка видання «Гендер у деталях» Тамара Злобіна назвала його текст «дуже рідкісною, маргінальною реакцією стариганів, які застрягли в минулому». Критикували і газету «Збруч», яка опублікувала колонку.

Сам же письменник пояснив, що його не зрозуміли, а своїм текстом він, мовляв, хотів викрити причини домагань, а не виправдати їх.