Громадська антикорупційна рада при Міноборони звинуватила АОЗ у недбалості через закупівлю бракованих снарядів
Громадська антикорупційна рада (ГАР) при Міністерстві оборони звинуватила Агенцію оборонних закупівель у службовій недбалості щодо закупівлі бракованих боєприпасів, а також скерувала заяви до правоохоронних органів.
Про це йдеться в заяві ГАР. Там заявили, що передали заяви до Національного антикорупційного бюро і Державного бюро розслідувань.
Так, після публічного скандалу про постачання бракованих мін у 2024 році, ГАР направила запити, щоб дізнатися про статус контрактів з держпідприємствами, які постачають озброєння.
Як виявилося, із запитуваних 15 контрактів — 14 мають додаткові угоди щодо продовження строків постачання, тобто не вкладалися в першочергові терміни постачання критично важливої номенклатури. За деякими контрактами є до трьох таких додаткових угод.
Як вказує ГАР, більшість із них підписали колишні посадовці Агенції оборонних закупівель у 2024 році.
Рада вказує: «у теорії» за порушення умов контракту виробники мають отримувати великий штраф. Однак замовник може без «зайвих питань» і санкцій укласти додаткові угоди щодо продовження термінів, якщо постачальник напише лист, де вкаже, що не встигає виконати замовлення.
«У нашому конкретному кейсі про постачання мінометних пострілів жодних штрафів ані за строки постачання, ані за обсяг, ані за якість не накладалося при тому, що проблеми в тому чи іншому обсязі були щодо всіх трьох пунктів із трьох можливих», — стверджують у ГАР.
З відповідей щодо державних контрактів випливає, що деякі контракти виконуються з продовженням строків попри те, що вже мають скарги щодо постачання неякісної продукції. Більша частина Актів зі скаргами на якість продукціїрекламаційних актів датована періодом з листопада по грудень 2024 року і стосується боєприпасів калібрів 155 мм, 120 мм та 82 мм.
Так, у ГАР заявили про проблему з накладенням штрафів та зокрема Розв'язання посадовцем або державним органом будь-якого питання на власний розсуддискреції з боку закупівельної агенції, яка може містити корупційні ризики.
«Разом з дивною поведінкою судів навколо визнання форс-мажорів оборонних підприємств [це] спотворює внутрішній ринок постачання зброї та толерує або неефективність, або корупцію, або і те, і те разом узяте. Штрафи або накладаються однаково, або не накладаються однаково», — додали там.
Що Громадська антикорупційна рада закидає АОЗ та виробнику?
ГАР МО вважає, що неназвані високопосадовці держпідприємства-виробника боєприпасів систематично порушували умови договорів із замовником та постачали неякісну критичну номенклатуру. Тобто постачальника там звинувачують у шахрайстві, вчиненому в особливо великих розмірах або організованою групою (ч. 5 ст. 190 Кримінального кодексу України).
Водночас у раді вважають, що високопосадовці АОЗ у 2024 році здійснили кримінальне правопорушення за ч. 2 ст. 367 ККУ (службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки), завдавши великих збитків державному бюджету та ЗСУ.
ГАР також публічно застерегла чинне керівництво Агенції оборонних закупівель від аналогічних дій, бо це матиме «аналогічну реакцію» з боку антикорупціонерів.
Що передувало?
У листопаді 2024 року журналісти низки видань отримали від військових відео несправного спрацювання снарядів. Як зазначається, проблема стосувалася різних ділянок фронту й тисяч мін. А перші скарги стали з’являтися на початку листопада.
Головний редактор видання «Цензор.НЕТ» Юрій Бутусов розповів, що з фронту відкликають 100 тисяч снарядів калібру 120 мм. За його словами, після того, як він розказав про проблему зі снарядами, «почалися комісії, перевірки, службові розслідування, почалася велика бюрократична робота».
Загалом у Міністерстві з питань стратегічних галузей промисловості казали про три випадки виявлення неякісних снарядів для мінометів.
У Міноборони підтвердили, що відкликали 120-мм міни, а Державне бюро розслідувань розпочало кримінальне провадження. Щодо відповідальних посадовців обіцяють ухвалити «відповідні кадрові рішення». Крім того, тоді почали перевіряти якість мінометних мін інших калібрів.